Klavírista Matyáš Novák bude reprezentovat Českou republiku v semifinále mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

Klavírista Matyáš Novák bude reprezentovat Českou republiku v semifinále mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

22.09.2022

Ve čtvrtek 13. ledna 2021 zveřejnili pořadatelé jména deseti semifinalistů mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta, která se koná od roku 1986 v holandském Utrechtu a jejíž další ročník proběhne ve dnech 22. – 29. září 2022. Mezi semifinalisty je i mladý český klavírista Matyáš Novák.

Od roku 2017 má soutěž specifický formát.  Klavíristé, kteří se ucházejí o účast v tomto klavírním klání, nejprve odešlou vyplněnou přihlášku spolu s nahrávkou. Na základě zaslaných podkladů jsou následně vybráni účastníci výběrového předkola. To proběhlo ve dnech 6. – 8. ledna v nizozemském Utrechtu za účasti 35 klavíristů. Pětičlenná porota ve složení Mariam Batsashvili, Andrea Bonatta, Leslie Howard, Christiaan Kuyvenhoven a Igor Roma posoudila výkony účastníků a vybrala 10 semifinalistů do hlavní soutěže. Každý z nich se představí v září čtyřmi sólovými recitály. Porota ve složení Idil Biret, Frederic Chiu, Janina Fialkowska, Alexander Gavrylyuk, Nino Gvetadze, Michael Lewin, Muza Rubackyte, Wibi Soerjadi, Mariangela Vacatello, Cynthia Wilson (jako nehlasující předseda) následně vybere tři účastníky do finálového kola.

Díky požadovanému repertoáru soutěž patří k extrémně náročným a tradičně se zaměřuje na méně hrané kompozice F. Liszta. V letošní „schubertovské“ edici to budou např. Lisztovy klavírní transkripce Schubertových písní či Lisztova úprava Schubertovy Fantazie Poutník pro klavír a orchestr.

Je skvělé, že mezi semifinalisty bude mít Česká republika svého zástupce. Je jím třiadvacetiletý klavírista Matyáš Novák, student HAMU ve třídě Ivana Klánského. Matyáš již postoupil do semifinále soutěže v roce 2020. Tehdy však byla všechna semifinálová kola zrušena kvůli pandemii koronaviru. Podle Matyášových slov je účast v semifinále této prestižní soutěže jedním ze splněných hudebních snů.

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, dipl. um. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz