Virus mění priority. Plánované vánoční prohlídky a koncerty v Novém zámku nebudou

Virus mění priority. Plánované vánoční prohlídky a koncerty v Novém zámku nebudou

18.11.2021
Foto: Michaela Dzurna

Vážení návštěvníci, posluchači, milí přátelé,
v důsledku vysokých nárůstů počtu nakažených a hospitalizovaných s onemocněním COVID 19 a v návaznosti na Ministerstvem zdravotnictví navrhovaná a vládou dále diskutovaná zpřísnění opatření a doporučení k omezení hromadných akcí, jsme se společně s mými kolegyněmi po dlouhé úvaze rozhodli plánované prohlídky ve vánočně vyzdobené zámecké expozici, vánoční programy s klavíristou Matyášem Novákem i koncerty, které jsme plánovali na svátek sv. Štěpána 26. 12. a na Nový rok, neuskutečnit. Kapacita našeho Zrcadlového sálu i některé malé komnaty v zámecké expozici nám mj. neumožňují zajistit bezpečnou vzdálenost a rozestupy.

Většina návštěvníků, kteří během letošní sezóny navštívili Nový zámek a akce, které jsme pořádali, byli očkováni. Přesto se v každé skupině našli lidé neočkovaní, a tak moje kolegyně několikrát zajišťovaly i testování antigenními testy, které aktuálně pro vstup na hromadné akce nebudou respektovány. Poměrně velká část návštěvníků si stále mylně myslí, že při účasti na hromadné akci není po ukončeném očkování třeba nosit respirátor. V každé skupině se také najdou lidé, kteří těžko přijímají kontrolu očkovacích certifikátů. Odbavení hostů zabere poměrně hodně času, řada akcí a prohlídek poté začíná se zpožděním. Nejednou jsem litoval kolegyně i naše mladičké průvodkyně, vůči kterým se někteří lidé při požadavku o předložení dokladu o negativním testu či prosbě, aby si nasadili respirátor, velice nepříjemně vymezili, a dokonce požadovali vrácení vstupného.

Živá kultura k období adventu a Vánoc patří. Přispívá ke krásné atmosféře těchto svátků a nepochybně také patří do krásných prostor koncertních síní a zámků. Virus však mění naše priority. Bereme v prvé řadě ohled na zdravotníky, kteří jsou z předchozích vln pandemie skutečně vyčerpaní. Doléhají na nás data z nemocnic, jejichž kapacity se opět plní, odkládají se operační výkony, denně na COVID 19 umírají lidé, kteří mezi námi ještě mohli být.

Nejsem epidemiolog, lékař, statistik ani matematik. Domnívám se, že nejsou tak podstatné názory politiků, ale věřím názorům odborníků. Proto jsem bez váhání absolvoval třetí posilovací dávku očkování.

Včera jsme si připomněli významný svátek: Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva. Myslím, že je důležité připomenout si také, že osobní svoboda nás ale nezbavuje odpovědnosti vůči společnosti jako celku.

Děkuji vám všem, kteří jste letos Nový zámek a akce, které jsme v našem areálu pořádali, navštívili, zejména vám všem, kteří jste v jednotlivých obdobích respektovali vládní protiepidemická opatření.

Budeme potěšeni, když nám zachováte přízeň a zůstanete s námi v kontaktu prostřednictvím sociálních sítí. Nový zámek plánujeme otevřít 1. dubna 2022 a do té doby vám také představíme program pro nadcházející sezónu, v níž plánujeme řadu akcí i výstavu v Galerii Kinský. Věřím, že v letní sezóně respirační onemocnění ustoupí a že s vámi zažijeme mnoho dalších krásných a nezapomenutelných zážitků.

Hodně zdraví vám všem.
František Kinský, majitel Nového zámku a jednatel agentury KINSKÝ Art Media s.r.o.

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz