Na cestách s Petrem Voldánem po zámcích na Orlici: S Františkem Kinským v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí

06.07.2020
Foto: archiv Nového zámku Kostelec nad Orlicí
Foto: Petr Voldán, Český rozhlas

Inspirujte se archivním záznamem Českého rozhlasu a navštivte Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. V cestovatelském pořadu Petra Voldána vás stálou zámeckou expozicí Život v biedermeieru provede majitel rodového sídla kostelecké větve Kinských František Kinský a do Toniovy zámecké kavárny vás pozve syn majitele zámku Kristian Kinský. Ukázku z virtuózní Lisztovy klavírní transkripce Valčíku z opery Faust Ch. Gounoda vám hraje Matyáš Novák.

Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

1) Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. Špacírky, anglický park, podivný cestovní kufr i klavírní koncert

První výlet vás čeká právě do rodového sídla kostelecké větve Kinských v Kostelci nad Orlicí. Zdejším Novým zámkem vás provede majitel zámku František Kinský. Se špetkou zajímavostí, které se vážou k památkám v jeho sousedství, se František Kinský, oblíbený moderátor dokumentárního cyklu Modrá krev, objeví v každém z následujích sedmi dílů.

Hostitele Františka Kinského z našeho vysílání určitě dobře znáte. Tak jako Nový zámek, ale právě proto se i v Kostelci nad Orlicí budu snažit najít a “vypíchnout” některé možná méně známé zajímavosti.

Třeba ojedinělou sbírku “špacírek” – turistických vycházkových holí – si nechám určitě od noblesního vypravěče Františka Kinského podrobně představit.

Chystám se usednout i do zvláštního biedermeierovského čtenářského křesla.

Zámek nabízí navíc prohlídku ojedinělé knihovny, plné historických publikací, ale i méně častou sbírku vázaných časopisů. Takový anglický “Illustrated London News” od roku 1842 až do roku 1936, to je něco…

Cínový vojáček a třešně

Ale bude mě pochopitelně zajímat také historie velkého cestovního kufru, ukrývajícího i ramínko na saka, výhled z empírového zámku v Kostelci nad Orlicí na Hrad Potštejn a dozvíte se, proč jsem vezl pro Františka Kinského cínového vojáčka i hrst třešní.

V zrcadlovém sále pak neodolám a alespoň jedním prstem přejedu po klaviatuře klavíru. Protože na víc se nezmůžu, tím spíš, když uslyšíte, že právě na tento klavír občas hraje i talentovaný jednadvacetiletý klavírista Matyáš Novák.

Proč Toniova kavárna?

V zámeckém anglickém parku, kde si můžete uspořádat i piknik, se potkáme také se synem Františka Kinského Kristianem.

S manželkou vede “Toniovu zámeckou kavárnu”, kterou jsem pochopitelně vynechat nemohl. Proč se jmenuje zrovna “Toniova”? Uslyšíte!

Takže. jak je patrné, je toho dost, co Nový zámek v Kostelci nad Orlicí nabízí a co vám chceme ukázat.

A František Kinský nás pak v každem dílu seriálu pokaždé upozorní na zvláštnost některého z dalších zámků nebo hradů na Orlici. Z toho svého nás posílá do Doudleb, na zámek s unikátními renesančními sgrafity.

Ale nejprve s námi můžete být “Na cestách” v letním speciálu v pondělí 6. července po 18. hodině “u Kinských” v Kostelci nad Orlicí.

Těšte se na další putování s cestovatelským kufříkem Petra Voldána.

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz