Matyáš Novák představí v Hradci Králové nový klavír

19.05.2020

Nový mistrovský klavír Antonín Petrof, který je čerstvou vizitkou sálu Filharmonie Hradec Králové, představí vůbec poprvé posluchačům klavírista Matyáš Novák. V jeho podání zazní ojediněle uváděná Lisztova úprava Beethovenovy Osudové symfonie. Koncert bude k vidění online v neděli 24. května v pět hodin na sociálních sítích a na youtube kanálu orchestru v rámci cyklu Filharmonie otevřená online. Vysílat se bude i na facebooku společnosti Petrof nebo Mezinárodní soutěže Franze Liszta.

Rodák z Hradce Králové a člen Petrof Art Family, klavírista Matyáš Novák, připomene letošní výročí Ludwiga van Beethovena provedením jeho Páté symfonie. Dílo zazní ve zřídka uváděné a technicky náročné klavírní transkripci Franze Liszta. Matyáš tuto verzi původně nastudoval pro semifinále Mezinárodní soutěže Franze Liszta v Utrechtu, kam byl vybrán jako jeden ze 14 semifinalistů. „Ve třetím semifinálovém kole si mohli účastníci zvolit jednu z devíti Lisztových transkripcí Beethovenových symfonií. Osudovou jsem tedy nastudoval primárně pro soutěž v Utrechtu. Ta se měla konat v březnu, avšak z důvodu pandemie byla přeložena nejprve na červenec a nyní na listopad,“ přibližuje výběr skladby Matyáš Novák. Kromě Lisztovy úpravy stihl mladý klavírista letos z Beethovenova klavírního odkazu nastudovat ještě několik sonát, 1. a 5. klavírní koncert a Variace pro klavír, v Lisztově úpravě potom kromě Osudové symfonie také Beethovenovu skladbu Athénské zříceniny a Beethovenovy duchovní písně.

Vzhledem k současné situaci zazní Beethovenova 5. symfonie online, jako součást cyklu hradecké filharmonie s názvem Filharmonie otevřená online. Filharmonie Hradec Králové jím navazuje na cyklus koncertů Varhany v karanténě. Koncert bude v neděli 24. května přebírat i facebook společnosti Petrof nebo Mezinárodní soutěž Franze Liszta v Utrechtu.

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz