Klarinet rozezní zrcadlový sál v Kostelci nad Orlicí

21.07.2020

Jarní koncertní sezonu na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí zastavil koronavirus. Ovšem o žádný z koncertů návštěvníci nepřijdou. Už 3. září se hudbě otevře zrcadlový sál v prvním patře empírové zámecké budovy, aby tu zazněly tóny klasické hudby. Představí se klarinetistka Ludmila Peterková a soubor Barocco sempre giovane.

Ludmilu Peterkovou znají lidé nejen z koncertních sálů, ale i z televizní obrazovky. Například z pořadů Terra Musica či ExPohlednice. S ansámblem Barocco sempre giovane, s nímž spolupracuje už řadu let, zahraje kompozice pro klarinet a smyčce.

„Půjde o Kvintet A dur Wolfganga Amadea Mozarta a Koncert B dur Jana Václava Stamice. Obě tyto skladby mám moc ráda. Stamic napsal svůj jediný koncert pro klarinet v době přechodu od baroka ke klasicismu. Ta věcička má barokní lehkost a kouzlo, dá se i přizdobit, což se později už nedělalo,“ prozradila Právu umělkyně. V Mozartově Kvintetu A dur se podle ní zase krásně prolínají jednotlivé hlasy. „Ve druhé větě se na vás snášejí z nebes andělé. Obě skladby jsou jako pohlazení, ačkoli jsou každá jiná,“ dodala.

V Mozartově Kvintetu A dur zahraje Ludmila Peterková na basetový klarinet. „V Mozartově době probíhal bouřlivý vývoj dechových nástrojů. K výrobě se zkoušely různé materiály, doplňovaly se klapky, hledalo se ideální ladění nebo zvuk do salónu i do velkého sálu. Ve Vídni v té době působil šikovný nástrojař Theodor Lotz a ten spolu s klarinetistou Antonem Stadlerem vymýšlel nové možnosti. Cílem byl klarinet, který dosáhne čtyř oktáv, jako třeba flétna. Přidali ke klarinetu klapky, aby mohl o tercii níž, později šel i chromatický sestup. Postavili takto basetový roh v ladění F nebo G. Roh se mu říká proto, že je tento nástroj v půlce zalomený do pravého úhlu,“ připomněla hudebnice a vysvětlila důvod, proč se rozhodla použít v této Mozartově skladbě tento nástroj.

Koncert začíná 3. září v 19.30 hodin. Vstupenky je možné zakoupit na www.ticketportal.cz. Informace naleznete na www.kinskyartmedia.cz a ve vybraných informačních centrech a předprodejích po celé České republice.

Zdroj: Deník Právo – Region Čechy, úterý 21. července; strana 12

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz