František Kinský a Filip Jan Zvolský zvou do Nového zámku v pořadu Mozaika na Českém rozhlase Vltava

03.08.2020
Foto: Filip Jan Zvolský

Další putování po zámcích na Orlici začíná právě v rodovém sídle Kinských v Kostelci nad Orlicí: tentokrát na Českém rozhlase Vltava v pořadu Mozaika Filipa Jana Zvolského. Audio záznam i přepsané vyprávění s Františkem Kinským naleznete po kliknutí na přiložený odkaz. Nechte se inspirovat pozvánkou a zavítejte do empírového Nového zámku: denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00. Na terase (ve zdejším anglickém parku) si můžete dát dobrou kávu či ochutnat z domácí kuchyně Toniovy zámecké kavárny a restaurace.

Putování po takzvané „české Loiře“ začínáme v Kostelci, protože právě majitel zámku František Kinský je původcem onoho přirovnání. Kromě zámeckého pána nás vlídně přijme i krásný park obklopující a doslova do poslední chvíle zakrývající zámek.

Když se pak i přes dvousetletý platan a další vzrostlé stromy konečně zahledíme na zámek, minimálně pražané mají pocit, že stavbu už někde viděli. Není divu. Rukopis stejného stavitele, který postavil též Letohrádek Kinských (Musaion) na Petříně je zde patrný.

Mezi zámky na „české Loiře“ je to zámek nejmladší a jeho expozice nabízejí vhled do života v období Biedermeieru. Návštěvníci tak mohou obdivovat nejen krásu, ale především praktičnost nábytku a všech doplňků tohoto stylu. Největší zájem však je především o osobní komentované prohlídky vedené samotným Františkem Kinským, při kterých je možné se dozvědět více i o rodině, zvycích a životě zde na zámku. Díky reportáži Filipa Jana Zvolského máte na takovou soukromou prohlídku štěstí i vy.

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz