Barocco sempre giovane zahajuje sezonu s Robertem Lehrbaumerem v Hudebním sálu pardubické radnice

23.09.2019
Zdroj: KINSKÝ Art Media

Komorní soubor Barocco sempre giovane zahajuje letošní koncertní sezonu společně s předním rakouským klavíristou a dirigentem Robertem Lehrbaumerem, a to ve čtvrtek 26. září. Ansámbl své pravidelné abonentní koncerty v Pardubicích provádí již od roku 2005. Většina z nich v minulosti proběhla v Rytířském sálu pardubického zámku. Ten však v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, a proto se letošní abonentní řady koncertů Barocco sempre giovane přesunuly do pardubického Hudebního sálu radnice a do evangelického kostela v Hronovické ulici. Stejně jako v letech minulých se v rámci zajímavé dramaturgie sezony představí nejen členové tohoto vynikajícího tělesa, ale také špičkoví čeští i zahraniční sólisté.

Přední český komorní orchestr Barocco sempre giovane zahájí svoji letošní podzimní sezonu abonentních koncertů ve čtvrtek 26. září v Hudebním sálu radnice v Pardubicích spolu s rakouským klavíristou a dirigentem Robertem Lehrbaumerem. Ačkoli těleso provádí koncerty s dirigenty jen velmi zřídka, Robert Lehrbaumer je výjimkou. Vzájemná spolupráce ansámblu s tímto předním klavíristou a dirigentem se datuje již od roku 2015, kdy společně účinkovali na veleúspěšném koncertu v německém Passau.

Robert Lehrbaumer patří k nejznámějším interpretům v Rakousku. Je současně klavíristou, varhaníkem a dirigentem. Narodil se ve Vídni. Svou strmou kariéru zahájil v devíti letech, kdy jako nadaný klavírista vystupoval v Rakousku, Německu a Švýcarsku. Od té doby koncertoval téměř ve všech evropských zemích, ale také v Severní, Střední a Jižní Americe, na Blízkém východě, v jihovýchodní Asii, Koreji a Japonsku. Jako sólista v čele orchestru se poprvé představil již ve svých jedenácti letech. Od té doby pravidelně spolupracuje s Vídeňskou filharmonií, Vídeňským symfonickým orchestrem, Vídeňským rozhlasovým symfonickým orchestrem, s Bruckner Orchestra Linz, Mozarteum Orchestra Salzburg, Camerata Academica Salzburg, Vídeňským komorním orchestrem a dalšími orchestry po celém světě. Jako sólista hrál pod taktovkou Claudia Abbada, Yehudi Menuhina, Sandora Végha, Andreho Previna a Leopolda Hagera. Spolupracoval také s Wolfgangem Schneiderhanem, Antonem Dermotou, Walterem Berrym, Angelikou Kirchschlagerovou, Bo Skovhusem, Friedrichem Guldou, Rudolfem Schockem a Philippe Entremontem. Vede mistrovské kurzy na University of Music ve Vídni a na univerzitách v USA, Mexiku a Asii. Dokladem jeho všestrannosti mimo jiné je, že se na koncertě s Barocco sempre giovane dne 26. září – kromě dirigentské taktovky – ujme též role tympánisty v Mozartově serenádě č. 6 „Serenata notturna“.

Sólistku večera, Ivu Kramperovou, koncertní mistryni Barocco sempre giovane není příliš třeba pardubickému publiku představovat. Na prvním abonentním koncertu 26. září se představí jako sólistka, a to v Koncertu d moll pro housle a smyčcový orchestr Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Toto dílo stojí v Mendelssohnově tvorbě ve stínu slavnějšího houslového koncertu e-moll op. 64., a tak bude jistě tato volba příjemným osvěžením nejen pro zkušené posluchače.

V pořadí druhý koncert podzimní abonentní sezony Barocco sempre giovane odehraje 17. října 2019 – opět v Hudebním sálu radnice v Pardubicích. Hlavním protagonistou večera bude umělecký vedoucí souboru Collegium 1704, vynikající dirigent a cembalista Václav Luks. V rámci večera zazní výhradně díla barokních mistrů, pěveckého partu ve Vivaldiho kantátě se ujme sopranistka Helena Hozová.

Koncert 14. listopadu v Hudebním sálu radnice v Pardubicích bude reprízou úspěšného koncertu, který se uskutečnil v cyklu České filharmonie ve Dvořákové síni Rudolfina v Praze v roce 2018. Zazní tři komorní koncerty W. A. Mozarta pro klavír a smyčcové nástroje v podání klavíristy Ivo Kahánka a členů Barocco sempre giovane.

Vánoční koncert Barocco sempre giovane 19. prosince 2019 v Hudebním sále radnice navodí atmosféru blížících se svátků hudbou Pavla Josefa Vejvanovského, Georga Friedricha Händela, Henry Purcella a Antonia Vivaldiho pro hoboj, housle, trubku a smyčcové nástroje. Sólisty večera budou houslistka Markéta Čepická, hobojista Vojtěch Podroužek a trumpetista Michal Chmelař.

Tradiční Svatoštěpánský koncert uzavře letošní podzimní sérii koncertů Barocco sempre giovane 26. 12. 2019, kdy varhany v evangelickém kostele v Hronovické ulici rozezní Pavel Svoboda, v současné době jeden z nejvýznamnějších evropských varhaníků, laureát renomované Bachovy varhanní soutěže v Lipsku a mezinárodní soutěže Pražské jaro.

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz