motiv-2023-23

Napsali o nás

V Novém zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí začíná nová sezona

S jarem se rozjíždí i nová návštěvní a kulturní sezona Nového Zámku v Kostelci nad Orlicí. I tentokrát se máte na co těšit.

V Novém zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí začíná nová turistická a kulturní sezóna

V sobotu 1. dubna se v Čechách opět otevřou hrady a zámky. Své rodové sídlo, které je jedním z významných kulturních center regionu, otevře i František Kinský, majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. O Velikonocích se sem můžete vypravit do svátečně vyzdobené stálé expozice, o dubnových víkendech do Galerie Kinský na výstavu Výtvarné jaro Unie výtvarných umělců Hradec Králové. Tu za finanční podpory Královéhradeckého kraje na konci května vystřídá velká výstava uměleckého fotografa a portrétisty Jadrana Šetlíka.

Modrá krev. Zažíváme v Česku návrat k aristokracii?

Na podzim zemřela královna Alžběta II. a její úmrtí připomnělo, že i našinec k monarchii či aristokracii vzhlíží s obdivem. Před dvěma týdny skončil v úřadě prezident Miloš Zeman, jehož éra přinesla u tábora, jenž s jeho pojetím úřadu nesouhlasil, zvýšený zájem o aristokracii a monarchii coby řešení mizerie přímé prezidentské volby. A čerstvě skončila třetí řada seriálu České televize Modrá krev, jenž mapuje nynější osudy tuzemských aristokratických rodů. Šlechta a postoj tuzemské společnosti k ní je tedy dlouhodobě ve vzduchu, třebaže je to téma luxusní, které nikoho přímo nepálí.

Český král by byl činorodý a neklidný. Kinský promluvil o muži, který by jím dnes byl

“Monarchie není jen pohádka. Kdekoliv, kde v Evropě zatím konstituční monarchie existuje, tak v podstatě dobře funguje,“ říká potomek kostelecké větve rodu Kinských a průvodce dokumentárním cyklem Modrá Krev František Kinský. “Monarchistická autorita za vás nic nevyřeší, protože nemá práva. Ale je to krásné, protože se nemění,” dodává.

Středeční dokument na ČT přiblíží osudy Schönfeldů z Lenešic

Česká televize v rámci třetí řady dokumentu Modrá krev, ve kterém hrabě Kinský představuje české šlechtické rody, přiblíží rodinu z Lenešic u Loun. Osmý díl z cyklu, který jde do vysílání ve středu 8. března večer, je věnován Zejdlicům ze Šenfeldu. Právě příslušníci tohoto starého rytířského rodu původem ze Slezska hospodaří na místních rybnících, polích a v parku.

Park Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se oděl do nádherné květinové výzdoby

Jaro už dorazilo do Kostelce nad Orlíci. U zdejšího Nového Zámku Kinských rozkvetly první bledule a další květiny. Návštěvníci parku se tak radují z prvních náznaků jara.

Forbes, Mladé Česko – 30 pod 30

Jakou roli by měla hrát šlechta v moderní společnosti podle Františka Kinského? Podívejte se na odpovědi členů výběru 7 nad 70.

Minutka s monarchií – Harmonie planet – Koncert k 300. výročí pražské korunovace Karla VI.

Obnovená česká premiéra gratulační serenaty Harmonie planet (La concordia de’ pianeti) přinesla 8. února 2023 do Prahy mistrovské dílo císařského dvorního vicekapelníka Antonia Caldary. Tuto jedinečnou serenádu napsal pro manželku císaře Karla VI. Poprvé zazněla před 300 lety v roce 1723, když byl Karel VI. velkolepě korunován českým králem. Dílo bylo složeno pro jeho manželku císařovnu Alžbětu Kristýnu a premiéra se uskutečnila téhož roku ve Znojmě, při zpáteční cestě královského dvora do Vídně.

Květy hortenzie velkolisté jsou lakmusový papírek v přírodě

V zámeckém parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí roste okrasná rostlina hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Kvete bohatými květenstvími, jejichž barva je závislá na kyselosti půdy. Chová se tedy jako lakmusový papírek.

Matyáš Novák – Skladby se učím rychle a nezapomínám je

Mladý klavírista patří ve svém oboru k absolutní světové špičce. Svědčí o tom nejen množství ocenění, ale třeba i šíře nastudovaného repertoáru. Nejdůležitější je pro něj hrát celým srdcem, vždy předvádět hudbu, nikoliv sebe. Svým hraním chce nadchnout jak slavné, tak i „obyčejné“ posluchače.

Mládí vpřed? Tohle je letošní výběr 7 nad 70

V letošním výběru je profesor i student. Je v něm nejen šlechtic, ale rovnou královna. Sedm lidí ve věku přes sedmdesát let, na které ukázal Forbes v projektu 7 nad 70, tvoří pestrou společnost, jedno mají ovšem společné: životem kráčí s takovou razancí, že za sebou nechávají hodně výrazné stopy.

Klavírista Matyáš Novák poprvé v Horní Čermné

Vystoupení v Horní Čermné pro mě bylo zcela speciální, neboť jsem zde poprvé souborně provedl všechny své skladby s vánoční tématikou. Adventní čas zpříjemnil občanům v Horní Čermné svým vystoupením Matyáš Novák. Mnozí zjistili, jak výborný je klavírista a nyní mají možnost poznat Matyášův hudební příběh. Po koncertě jsme totiž mladého muzikanta vyzpovídali.

Matyáš Novák ve Všechnopárty Karla Šípa

Klavírista Matyáš Novák byl hostem zábavné talk show Karla Šípa. Zveme vás ke sledování premiéry z Divadla Semafor ze 16. ledna tohoto roku.

Mého dědečka oslovovali soudruhu hrabě, říká František Kinský

Jeho předkové získali šlechtický titul už ve třináctém století a celé jeho jméno zní Maria František Emanuel Jan Silvestr Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova. Už třetí řadu provází v pořadu Modrá krev diváky historií a především současností šlechtických rodů spojených s českými zeměmi. Dokumentární seriál vysílá Česká televize každou středu. Jako host Interview ČT24 mluvil František Kinský například o tom, který rod by dnes usedl na český trůn, nebo proč loupežník Rumcajs škodil i skutečné aristokracii.

Sírovec žlutooranžový je nápadná a pozoruhodná houba

Houba sírovec žlutooranžový je pozoruhodná z mnoha hledisek a je ceněna jako významný zdroj četných biologicky aktivních látek s potenciálním využitím v různých oborech lidské činnosti, ale zejména v medicíně. Za zajímavý příspěvek děkujeme panu Josefu Fryntovi a panu Radoslavu Patočkovi.

František Kinský o Modré krvi: Nahlédl jsem do 26 jedinečných rodinných příběhů

Takzvaný Vítězný únor před 75 lety odstartoval éru dlouhých čtyř desítek let nesvobody a pronásledování, které pocítil každý, kdo jen trochu s novým režimem nesouhlasil.

III. řada dokumentárního cyklu České televize Modrá krev

V pražské Restauraci Století se 17. ledna 2023 uskutečnila tisková konference k uvedení III. řady dokumentárního cyklu České televize Modrá krev, které se za tvůrce zúčastnili: kreativní producentka TPS publicistiky a dokumentaristiky Lenka Poláková, scénáristka a režisérka Alena Činčerová, průvodce pořadu František Kinský, dramaturg Josef Albrecht, vedoucí produkce Jana Urbášková, kameraman David Ployhar, mistr zvuku Michal Janoušek a střihač Jan Skalský. Režisérka Adéla Sirotková se z důvodu zahraniční cesty omluvila.

Habsburkové v české Modré krvi? A proč ne?

Televizní kanál ČT2 uvádí třetí řadu cyklu o české šlechtě. Jeho průvodce František Kinský přibližuje dílo, jež uzavře epizoda o potomcích Habsbursků.

František Kinský se už potřetí vydává po stopách modré krve. I na východě Čech

Osudy dalších deseti šlechtických rodů přiblíží na televizních obrazovkách majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí a zároveň průvodce oblíbeným pořadem Modrá krev František Kinský. Premiéra třetí řady odstartuje už tuto středu 18. ledna a opět zabrousí i na východ Čech.

Modrá krev III. ČT se znovu vydává za tajemstvími českých šlechticů, navštívila i Habsburky

Víte, jaká mají rodová hesla Salmové, Stránští? Kde žijí? Kolik mají obvykle členové jejich rodin křestních jmen? Zajímají-li vás odpovědi na tyto i další otázky spojené s českou šlechtou, pusťte si ve středu večer program ČT2. Právě tahle stanice bude vysílat první díl pořadu Modrá krev III. Průvodcem třetí série bude opět František Kinský.

Dokument o šlechtě Modrá krev se vrací. Přiblíží osudy Schönfeldů z Lenešic

Česká televize začne vysílat třetí řadu dokumentu Modrá krev, ve kterém hrabě Kinský představuje české šlechtické rody. Jeden z dílů bude věnován Zejdlicům ze Šenfeldu, rodina hospodaří v Lenešicích u Loun.

Modrá krev III: tajemství českých šlechtických rodů se vrací na obrazovky České televize

Heslo šlechtického rodu Salmů „Proti proudu“ otevírá třetí řadu diváky oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev. Deset příběhů aristokratických rodů, kterými provede hrabě František Kinský, bude vysílat ČT2 od středy 18. ledna od 20:00 hodin. Všechny spojuje vztah k české zemi, humor a nadsázka, a to i přestože si mnozí z nich v minulosti svůj původ odpykali, skončili ve vězení nebo přežívali v nedůstojných životních podmínkách.

Pokoutně snězené hostie i ďábelská jízda autem. Modrá krev se vrací na obrazovky

Proti proudu. To je krédo šlechtického rodu Salmů, kterému je věnován jeden z dílů třetí řady populárního cyklu Modrá krev, jenž odstartuje ve středu večer na ČT2. Nabídne deset příběhů aristokratických rodů, kterými provádí hrabě František Kinský. O tom, co při natáčení zažili a kdo ze šlechticů nejvíc bavil, si Deník povídal s režisérkou Alenou Činčerovou.

10 rodů a spousta cest. Do světa za modrou krví s Františkem Kinským v třetí řadě televizního cyklu

Potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů František Kinský putoval s televizním štábem v uplynulých několika letech po stopách dalších deseti aristokratických rodů, aby připravili už třetí pokračování populárních dokumentů. A tak jsem se s Františkem Kinským sešel znovu u mikrofonu pořadu Na cestách s Petrem Voldánem, abychom navázali na naše rozhlasové výpravy.

Bernadetta Kinská by 29. prosince oslavila 100. narozeniny

Před sto lety, 29. prosince 1922, se na zámku v Lázních Bělohradě narodila Bernadetta Merveldtová (provdaná Kinská), a to jako druhá dcera mladých rodičů Bernharda Merveldta a jeho manželky Sophie Morveldtové, rozené Mensdorff-Pouilly.

Matyáš Novák – Petrof

I was born in Hradec Králové, where for more than 155 years Petrof pianos have been made.

Skladby se učím rychle a naučené nezapomínám, to mi letos pomohlo i ve světových soutěžích

V anotaci k Vašemu konceru v rámci klavírního koncertu Hybatelé rezonance uvádíte, že jste doposud nastudoval zhruba 70 kompozic Ference Liszta. Proč právě Liszt se u vás těší takovému zájmu?

Třináct vánočně nazdobených pokojů je k vidění na zámku rodiny Kinských v Kostelci nad Orlicí

Na zámku rodiny Kinských v Kostelci nad Orlicí začaly adventní prohlídky. Vánoční výzdobu pracovníci zámku připravili ve třinácti pokojích, které jsou v průběhu roku přístupné pouze s průvodcem. Teď, teprve podruhé v historii, si je lidé mohou prohlížet bez omezení.

Na Vánoce u hraběte Františka Kinského / rozhovor

František Kinský, potomek kostelecké větvě Kinských z Vchynic a Tetova, správce rodového majetku a majitel Nového zámku nás pozval na Vánoce nejen do svého rodového pozdně klasicistního sídla v Kostelci nad Orlicí, ale také na zimní radovánky do atraktivní lokality Dolní Moravy, kde od května tohoto roku provozuje penzion Apartmány U Aloise.

Status Františka Kinského

Vážení a milí spoluobčané, svůj říjnový příspěvek na stránce zpravodaje, která je tradičně vyhrazena pro text starosty města, píši bezprostředně po skončení ustavujícího zastupitelstva, tzn. v pondělí 24. října 2022. Dnes v 16:45 definitivně skončil můj mandát starosty Kostelce nad Orlicí, který jsem zastával po dobu dvou volebních období, tzn. osm let od roku 2014.

František Kinský ocenil hudební talenty. Pozvání přijal i Pavel Šporcl

V Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se v sobotu 15. října uskutečnil koncert nejlepších českých účastníků 64. ročníku Kocianovy houslové a 27. ročníku Heranovy violoncellové soutěže.

František Kinský ve svém zámku přivítal talenty z Kocianovy a Heranovy soutěže 2022

V Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se v sobotu 15. října 2022 uskutečnil koncert nejlepších českých účastníků 64. ročníku Kocianovy houslové a 27. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. Tuto koncertní příležitost již tradičně daruje talentovaným českým houslistům a violoncellistům majitel zámku a jednatel pořádající agentury KINSKÝ Art Media František Kinský. Obě prestižní mezinárodní soutěže se konají v Ústí nad Orlicí, rodišti houslisty Jaroslava Kociana a violoncellisty Bohuše Herana. Ve čtyřech soutěžních kategoriích se jich účastní děti do 16 let. Kocianova houslová soutěž se koná každoročně, Heranova violoncellová soutěž jednou za dva roky. Speciální cenu Františka Kinského čeští účastníci získávají na základě hodnocení porot v mezinárodním složení. Koncertu se letos poprvé účastnil také houslový virtuos Pavel Šporcl, patron a předseda Kocianovy houslové soutěže.

František Kinský ve svém zámku přivítal talenty z Kocianovy a Heranovy soutěže 2022

V Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se v sobotu 15. října 2022 uskutečnil koncert nejlepších českých účastníků 64. ročníku Kocianovy houslové a 27. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. Tuto koncertní příležitost již tradičně daruje talentovaným českým houslistům a violoncellistům majitel zámku a jednatel pořádající agentury KINSKÝ Art Media František Kinský. Obě prestižní mezinárodní soutěže se konají v Ústí nad Orlicí, rodišti houslisty Jaroslava Kociana a violoncellisty Bohuše Herana.

Alžběta II. byla nádherný člověk. Její smrt mě velmi zasáhla, přiznává její vzdálený příbuzný hrabě Kinský

„Alžběta II. byla nádherný člověk a na druhou stranu vypadala stále neuvěřitelně vznešeně. Měla krásné vystupování, přitom byla drobného vzrůstu. Ale měl někdo pocit, zvlášť ke stáří, že byla drobná? Pořád vypadala, jako že je to ohromná paní,“ vzpomíná na svou vzdálenou příbuznou František hrabě Kinský z Vchynic a Tetova. Také starosta Kostelce nad Orlicí, který v nadcházejících komunálních volbách kandiduje.

Názorová pevnost a státnická moudrost. Česká šlechta vzpomíná na Alžbětu II.

Po smrti královny Alžběty II. truchlí nejen celá Velká Británie. Její rodinné vazby sahají až do východních Čech. „Zpráva o její smrti mě osobně velmi zasáhla,“ svěřil se František Kinský, potomek slavného českého šlechtického roku a majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Houslistka Iva Kramperová zahraje Vivaldiho Čtvero ročních dob na Festivalu F. L. Věka. Sonety přečte František Kinský

Festival F. L. Věka pokračuje v neděli 11. září 2022 v 17:00 hodin v evangelickém kostele v Bohuslavicích. Jednu ze světově nejznámějších skladeb – Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho zahraje houslistka Iva Kramperová spolu se souborem Barocco sempre giovane, sonety, objasňující, co v duchu každého období měla hudba evokovat, přednese František Kinský.

František Kinský zve občany k účasti v komunálních volbách, děkuje za důvěru a přeje úspěšný školní rok 2022 – 2023

Vážení spoluobčané, v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 se uskuteční volby do městského zastupitelstva, a to v sedmi volebních okrscích Kostelce nad Orlicí. Do voleb se v našem městě zaregistrovalo celkem šest volebních stran a hnutí s vylosovanými pořadovými čísly.

Matyáš Novák finalistou klavírní soutěže v Santanderu

Vrátil jsem vyřízený, ale nesmírně šťastný. Na všechna čtyři kola soutěže jsem se pečlivě připravoval a jsem nadšený, že ani jedna nota nepřišla nazmar, nechal se na sociálních sítích slyšet Matyáš Novák.

Ke čtvrtým narozeninám jsem si přál abonentku do filharmonie

Pianista Matyáš Novák nedávno oslavil 24. narozeniny, přesto už odehrál koncerty v Německu, Polsku, Lucembursku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Itálii, Norsku, Thajsku a USA a také dvě koncertní turné v Číně. Studuje, možná jako poslední žák, u legendárního profesora Klánského i na slavné italské klavírní akademii. Do toho ale také chová pět plemen slepic a husy a pěstuje zeleninu. A také se skvěle vyzná na železnici. „Ještě dřív než noty jsem uměl hledat spoje v jízdním řádě. Železnice mě stejně jako hudba fascinovala od nejútlejšího věku,“ říká v našem rozhovoru.

Na prázdniny k hraběti Kinskému

Podniká v těžbě dřeva, písku, vyrábí cihly, je starostou v Kostelci nad Orlicí: potomek jednoho z nejstarších aristokratických rodů František Kinský, kterého mj. proslavit dokumentární cyklus Modrá krev mapující osudy české historické šlechty, jehož je průvodcem.

Příjmení Novák slaví ve světě úspěch ve spojení se jménem Matyáš a s klavírem

Jmenujete-li se Novák, pak musíte počítat s tím, že je vaše příjmení v Česku obvyklé. Mnoho z Nováků najdeme na seznamu osobností, které vynikají ve svém oboru, například klavíristu Matyáše Nováka. Se svým sólovým koncertem se dostal i do programu slavné Carnegie Hall v Americe.

Profil: Role a prestiž šlechtických rodů

Rozhovor na ČT Studio 6 Víkend

Rozhovor s Františkem Kinským

Lidé vás znají jako šlechtice, podnikatele, politika a v neposlední řadě také jako moderátora. To je mnoho rolí. Která vám je nejbižší a je vůbec možné vybrat pouze jednu?

Matyáš Novák – Klavírista

Matyáš Novák jako host v pořadu – Dobré ráno na České televizi

František Kinský o historii a dění v Kostelci nad Orlicí

V čele menšího, zato historicky zajímavého města Královéhradeckého kraje – Kostelce nad Orlicí (6 090 obyv., rozloha 26,2 km2), zastává funkci starosty již osmý rok. V roce 2010 byl v komunálních volbách napřed zvolen do zastupitelstva Kostelce nad Orlicí, od roku 2014 pak starostou. Získal prestižní cenu Torzo naděje (2014) a pravidelně se (nejen) v rámci města podílí na řadě kulturních událostí.

Za Kinským do vily U Aloise

Budova bývalé školy, v níž je nyní apartmánový penzion U Aloise nově vlastněný šlechticem Františkem Kinským, patří k pamětihodnostem obce Dolní Morava. Místo je ideálním typem ubytování pro rodiny s dětmi a skupiny přátel či sportovců.

Třešňový zámek převzali Kinští v žalostném stavu. Proměnili ho v kulturní centrum 21. století

Kinští patří k nejrozvětvenějším a nejvýznamnějším českým aristokratickým rodům. Vydejte se s námi na jejich empírové sídlo v Kostelci nad Orlicí. Místní zámek byl za komunistů znárodněn a rodině v restitucích předán v dezolátním stavu. Kinští se ale rozhodli do něj navrátit život a to se také povedlo. Dnes jde o kulturní a společenské centrum, kam se sjíždějí návštěvníci z celé republiky…

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí se otevírá lidem a připravil pro všechny úžasný kulturní program

Podíváme se do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, kde je teď určitě krásné jaro i v tamním v parku. Zámek je rodinným sídlem kostelecké větve známého šlechtického rodu Kinských. A zámeckého pána, Františka Kinského, jsme přivítali v našem studiu.

Matyáš Novák bude jediný Čech na soutěži v Santanderu

Matyáš Novák se probojoval do prestižní soutěže v Santanderu. Pořadatelé The Paloma O´Shea Santander International Piano Competition včera zveřejnili dvacet účastníků letošního ročníku soutěže, mezi nimi i jméno mladého českého klavíristy. Mezinárodní klavírní soutěž v Santanderu na severu Španělska, která je odbornou veřejností řazena mezi nejprestižnější podniky svého druhu, byla založena v roce 1972. Letošní jubilejní 20. ročník se bude konat ve dnech 25. července až 5. srpna.

Hudba by měla lidem dělat radost

Vynikající třiadvacetiletý klavírista Matyáš Novák hrál ve Znojmě poprvé jako mladý génius v rámci Hudebního festivalu Znojmo. Nyní se špičkový umělec, vítěz řady domácích i mezinárodních soutěží, vrátil koncertním vystoupením ve Znojemské Besedě. Nadšené publikum mladého umělce, za jeho emocionálně prožité a technicky brilantní provedení skladeb Ference Liszta a Roberta Schumanna, odměnilo bouřlivým potleskem.

Čtveřice podorlických zámků spojila síly. Zvou na novinky i na slevy

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí a další tři zámky – v Rychnově nad Kněžnou, Častolovicích a Doudlebách nad Orlicí toho mají společného více. Leží v Podorlicku, jejich majitelé jsou potomci staré české šlechty a v letošní turistické sezoně opět spojí síly. Budou se navzájem propagovat a kdo navštíví jeden z těchto zámků, se speciální kartou může na dalších třech získat desetiprocentní slevu na vstupném. Na každém z nich přitom objeví nějakou tu novinku.

Mladý klavírní virtuóz Matyáš Novák ohromil sál jirkovské ZUŠ

Publikum aplaudující ve stoje, dlouze a bouřivě. Tak odměnili posluchači mimořádný výkon 23 letého talentovaného klavíristy Matyáše Nováka, který koncertoval v sále Základní umělecké školy v Jirkově.

Matyáš Novák – klavírista

Mladý umělec, vítěz řady mezinárodních soutěží, patří díky svému mimořádnému harmonickému cítění a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. Je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a zároveň Konzervatoře Pardubice. V současné době studuje na Akademii múzických umění v Praze i na klavírní akademii „Incontri col Maestro“ v italské Imole.

Zámecké imaginárium 2022: (ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se vracejí do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

(Ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se po sedmi letech vracejí do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Skupina výtvarníků za supervize ilustrátora a scénografa Matěje Formana proměnila třináct komnat Galerie Kinský v poetický svět fantazie a hravosti. Jejich unikátní instalace v prvním patře Nového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí zve ke hře děti i dospělé. Koná se za laskavé podpory Královéhradeckého kraje a navštívit ji můžete od 1. dubna do 30. října tohoto roku. Vstupenky zakoupíte na pokladně zámku.

František Kinský a Matyáš Novák zvou na prohlídku zámku i ochutnávku vín

Tváří v tvář 2022 je tříhodinový zážitkový program v Novém zámku Kostelec nad Orlicí Františka Kinského, průvodce oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev, a výjimečně talentovaného klavíristy Matyáše Nováka, třiadvacetiletého vítěze mnoha domácích i světových soutěží, který ve svých 19-ti letech debutoval v proslulé Carnegie Hall v New Yorku.

Kvetoucí koberce opět krášlí zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Kalendářní jaro začne už za pár dní a příroda jako by to cítila. Talovíny, bledule, sněženky, krokusy i prvosenky už kvetou v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí, který tak o to více láká k procházkám po zdejších stezkách.

František Kinský – starosta v Kostelci nad Orlicí, podnikatel a správce rodového zámku

František Kinský, celým svým jménem Maria František Jan Emanuel Sylvester Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova, se narodil 27. prosince roku 1947 v Hradci Králové jako prvorozený syn Josefa Kinského z Vchynic a Tetova a jeho ženy Bernadetty Kinské, roz. Merveld. Dětství prožil převážně v Praze. Vystudoval střední průmyslovou školu stavební a později nastoupil studia žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval v Československé televizi, v propagačním podniku Merkur a řadu let působil jako kreativní ředitel reklamní agentury Ogilvy & Mather. V roce 2010 byl v komunálních volbách zvolen do zastupitelstva v Kostelci nad Orlicí a od roku 2014 vykonává tamtéž funkci starosty. Získal prestižní cenu Torzo naděje (2014), pravidelně se podílí na řadě kulturních událostí. V době covidové pandemie vysílal například ze svého rodového sídla umělecky zaměřené pořady, které měly jen na sociálních sítích ohlasy tisíců diváků.

Mozartovy klavírní koncerty s Matyášem Novákem a Wihanovým kvartetem jako osvěžující životabudič

V poslední době se mi jeví psaní recenzí a kritik čím dál tím více jako činnost v drtivé většině nadbytečná a v lepším případě popisující něco, co i bez toho musí poznat každý citlivější a vzdělanější posluchač. A jiní to beztak ani nečtou. Jsou však výjimky, kdy je vhodné upozornit na jev či výkon hodný pozornosti, jenž by jinak zájemcům mohl ujít. Taková je i nahrávka tří Mozartových klavírních koncertů v provedení pianisty Matyáše Nováka a Wihanova kvarteta.

Matyáš Novák v semifinále klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

Klavírista Matyáš Novák bude mezi deseti semifinalisty Mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta, která se koná od roku 1986 v holandském Utrechtu. Její další ročník se bude konat ve dnech 22. až 29. září. Od roku 2017 má soutěž specifický formát. Klavíristé, kteří se ucházejí o účast v tomto klavírním klání, nejprve odešlou vyplněnou přihlášku spolu s nahrávkou. Na základě zaslaných podkladů jsou následně vybráni účastníci výběrového předkola.

Klavírista Matyáš Novák bude reprezentovat Českou republiku v semifinále mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

Ve čtvrtek 13. ledna 2022 zveřejnili pořadatelé jména deseti semifinalistů mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta, která se koná od roku 1986 v holandském Utrechtu a jejíž další ročník proběhne ve dnech 22. – 29. září 2022. Mezi semifinalisty je i mladý český klavírista Matyáš Novák.

Jsem vystupovací typ! Přiznává pan hrabě

Těší mě bavit lidi, diváky, návštěvníky, říká potomek starobylého rodu František Kinský.

Uzdravený Matyáš Novák v pátek v Pardubicích

Soubor Barocco sempre giovane chystá na pátek odložený koncert, na kterém vystoupí klavírista Matyáš Novák. Původně se měl konat ve čtvrtek 11. listopadu v Hudebním sále pardubické radnice, ale musel být kvůli onemocnění sólisty přesunutý. Nový termín je tedy 26. listopad, místo zůstává a vstupenky zůstávají v platnosti. Diváci se ale budou muset podřídit současným vládním omezením. Zazní Adagio a Fuga c moll Wolfganga Amadea Mozarta a dva koncerty Johanna Sebastiana Bacha, Koncert pro klavír a smyčce č. 5 f moll a Koncert pro klavír a smyčce č. 4 A dur.

Virus mění plány a hatí pořádání vánočních akcí. I na Rychnovsku

Ve čtvrtek odpoledne vláda oznámila další zpřísnění protikoronavirových opatření. V nich už nepočítá s antigenními testy pro uznání bezinfekčnosti. Certifikáty o jejich absolvování se neočkovaní lidé doposud mohli prokazovat při vstupu například do divadel, kin či na jinde pořádané vnitřní kulturní akce a také v gastro provozech, hotelích a na dalších místech. Potvrzení o PCR testování pak bude přijímáno jen u osob do 18 let, lidí, kteří se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů, a rozočkovaných, kteří ještě nemají platný certifikát, včetně těch po první dávce.

Klavírní matiné Matyáše Nováka

Stejně jako předešlé, také 63. ročník Smetanovy Litomyšle poskytuje koncertní příležitost vedle již renomovaných souborů a sólistů velkým českým nadějím a talentům. Mezi takové se řadí vynikající klavírista nastupující generace Matyáš Novák, který své mistrovství již dostatečně prokázal nejen vítězstvím v mnoha prestižních soutěžích, ale také jako sólista a všestranný člen komorních sdružení.

V Kostelci nad Orlicí roste nová alej

Ve znamení třicítky se ve čtvrtek odehrálo sázení stromů v Kostelci nad Orlicí. Celkem třicet jich darovala městu firma Wienerberger, výrobce cihel Porotherm a pálené střešní krytiny Tondach. Právě v pátek 22. října totiž uplynulo 30 let od okamžiku, kdy společnost vstoupila na český trh. Stromy zasadili její zaměstnanci a vytvořili tak zcela nový cenný krajinný prvek v katastru města.

Hudba mladých talentů rozezněla Zrcadlový sál kosteleckého Nového zámku

Koncert výjimečně talentovaných houslistů a violoncellistů do 16 let z různých koutů naší republiky hostil v sobotu 16. října večer Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. V jeho Zrcadlovém sále zahráli nejlepší čeští účastníci 63. ročníku Kocianovy houslové a 26. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. Tento koncert byl speciální cenou majitele zámku Františka Kinského.

Nejlepší čeští účastníci Kocianovy a Heranovy soutěže zítra v Novém zámku

V Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí zítra, v sobotu 16. října, od 18 hodin zahrají účastníci dvou soutěží. Mladí čeští houslisté a violoncellisté, kteří změřili své síly v 63. ročníku Kocianovy houslové soutěže a 26. ročníku Heranovy violoncellové soutěže, si tento koncert vysloužili jako zvláštní ocenění. Vystoupení v zámku Kinských na základě úspěchu a doporučení odborné mezinárodní poroty uděluje jako speciální cenu přímo majitel František Kinský.

František Kinský přivítá nejlepší Čechy z Kocianovy a Heranovy soutěže 2021

V sobotu 16. října v 18:00 se v Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí uskuteční tradiční Koncert nejlepších českých účastníků 63. ročníku Kocianovy houslové soutěže a 26. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. Vystoupení v zámku Kinských na základě úspěchu a doporučení odborné mezinárodní poroty uděluje jako speciální cenu nadaným českým houslistům a violoncellistům František Kinský, starosta města Kostelec nad Orlicí, majitel Nového zámku a jednatel agentury KINSKÝ Art Media.

Skvělý pianista Matyáš Novák: Nestačí mít hbité prsty, při hraní musím využívat váhu celého těla

Mnoho lidí už jistě slyšelo o úžasném klavíristovi Matyáši Novákovi z Hradce Králové, protože takových mimořádně talentovaných pianistů opravdu mnoho není. Když Matyáš usedne za piano, tak to opravdu stojí za to. Je všestranným umělcem, vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy i členem Českého svazu chovatelů.

Zuzana Ceralová Petrofová & Matyáš Novák: Ve jménu tradic a příběhů

Její firma mistrovské nástroje vyrábí, on je s nevídaným talentem rozeznívá. Nejen láska k pianinům a klavírům, ale také k tradicím a příběhům spojuje představitelku páté generace proslulého hradeckého rodu Petrofů Zuzanu Ceralovou Petrofovou a talentovaného klavíristu Matyáše Nováka z Hradce Králové. „Hodnoty se dnes ve společnosti rozplývají a je na každém z nás, abychom se to pokusili zvrátit,“ shodují se v exkluzivním rozhovoru pro Quartier.

František Kinský opět ve stopách Modré krve: „Třetí série bude mít 10 zastávek“

Zámky v Opočně, Rychnově nad Kněžnou, Potštejně, Doudlebách nad Orlicí, Kostelci nad Orlicí a Častolovicích patří na Rychnovsku k těm nejproslulejším. Ve skutečnosti jich tu je však ještě více. Proto není divu, že tu filmaři při natáčení Modré krve, dokumentárních sérií o historii i současných osudech potomků šlechty, mají stále z čeho čerpat.

Lubomír Brabec: „Z oblak vidíte, že východní Čechy jsou krásný kus naší země“

Svůj společný koncert v rámci osmnáctého ročníku Hudebního festivalu F. I. Tůmy rozehrají ve čtvrtek 9. září večer v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí vynikající klasický kytarista Lubomír Brabec a přední český komorní ansámbl Barocco sempre giovane.

Lubomír Brabec a Barocco sempre giovane vzpomenou na F. I. Tůmu festivalovým koncertem v Novém zámku

Vynikající klasický kytarista Lubomír Brabec a přední český komorní ansámbl Barocco sempre giovane se představí na společném koncertě v rámci osmnáctého ročníku Hudebního festivalu F. I. Tůmy. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 9. září 2021 v 19:30 hodin v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Součástí koncertu bude beseda o životě a díle hudebního skladatele Františka Ignáce Antonína Tůmy, významného kosteleckého rodáka, kterou od 18:30 provede umělecký ředitel souboru Barocco sempre giovane Josef Krečmer.

Starosta města František Kinský připomíná významné události a přeje úspěšný školní rok 2021 – 2022

Vážení čtenáři, milí spoluobčané, srdečně vás zdravím po čase dovolených. Doufám, že jste si užili krásné léto a že jste načerpali dostatek energie do dalších dnů. Nejprve bych rád připomněl události, které jsou pro naše město významné. Mimořádného úspěchu dosáhla teprve patnáctiletá Iveta Miculyčová, rodačka z Kostelce nad Orlicí, která se (v srpnu na mistrovství České republiky v Bikeparku v Brumově-Bylnici) zapsala do historie ve freestyle BMX. Jako první ženě v České republice se jí totiž povedl trik zvaný backflip, ačkoli se jednalo o vůbec první závod v její sportovní kariéře.

Dagmar Pecková míří na kostelecký Nový zámek, do kraje svých předků

Je to náhoda? Děd světoznámé operní zpěvačky Emy Destinové Antonín Šrut byl správcem statku v Medlešicích na Chrudimsku a už jeho dcera a matka Emy Jindřiška byla operní zpěvačkou. „A mně je divné, že by z Medlešic, kde jsem se narodila i já, pocházely dvě operní zpěvačky. Někdy si říkám, jestli bych to třeba prostřednictvím rozboru DNA neměla zjistit,“ poznamenala s úsměvem v jednom z rozhovorů Dagmar Pecková.

Dagmar Pecková a František Kinský uvedou Talentissimo pro mladé génie

Mezzosopranistka Dagmar Pecková poprvé vystoupí v Novém zámku, a to v rámci putovního hudebního Festivalu Zlatá Pecka 2021, který mj. podporuje mimořádně talentované děti festivalovým koncertem s názvem Talentissimo. Vybraní malí géniové budou představeni v jedinečném projektu v zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí v pátek 27. srpna v 18:00 hodin.

Janek Ledecký provede Unplugged koncert v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Hudební skladatel, producent, textař, kytarista, zpěvák: to vše je Janek Ledecký, který již několik desítek let patří ke stálicím české hudební scény. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, frontman rockové kapely Žentour, který se v roce 1992 vydal na sólovou dráhu, a autor úspěšného muzikálu Hamlet vystoupí společně s kapelou 13. srpna 2021 ve 21 hodin v areálu parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Janek Ledecký provede Unplugged koncert v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Hudební skladatel, producent, textař, kytarista, zpěvák: to vše je Janek Ledecký, který již několik desítek let patří ke stálicím české hudební scény. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, frontman rockové kapely Žentour, který se v roce 1992 vydal na sólovou dráhu, a autor úspěšného muzikálu Hamlet vystoupí společně s kapelou 13. srpna 2021 ve 21 hodin v areálu parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Janek Ledecký provede Unplugged koncert v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Hudební skladatel, producent, textař, kytarista, zpěvák: to vše je Janek Ledecký, který již několik desítek let patří ke stálicím české hudební scény. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, frontman rockové kapely Žentour, který se v roce 1992 vydal na sólovou dráhu, a autor úspěšného muzikálu Hamlet vystoupí společně s kapelou 13. srpna 2021 ve 21 hodin v areálu parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Janek Ledecký provede Unplugged koncert v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Hudební skladatel, producent, textař, kytarista, zpěvák: to vše je Janek Ledecký, který již několik desítek let patří ke stálicím české hudební scény. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, frontman rockové kapely Žentour, který se v roce 1992 vydal na sólovou dráhu, a autor úspěšného muzikálu Hamlet vystoupí společně s kapelou 13. srpna 2021 ve 21 hodin v areálu parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Život bez hudby jsem si nedokázal představit

O Matyáši Novákovi můžete slyšet samé superlativy. Tento mimořádně talentovaný klavírista z Hradce Králové má na svém kontě řadu vítězství v národních i mezinárodních soutěžích. Díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice patří k nejperspektivnějším pianistům své generace. Matyáš je všestranným umělcem, vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, ale také velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy i členem Českého svazu chovatelů. Na Smetanově Litomyšli vystoupí 11. července s klavírním matiné. Zazní skladby autorů období romantismu.

Matyáš Novák na svém Klavírním matiné oslnil i dojal

Poslední den festivalu Smetanova Litomyšl si posluchače podařeným recitálem získal klavírista mladé generace Matyáš Novák, který vzdal Smetanovi hold i vlastními variacemi na smetanovská témata.

Fotografování a hory miluje světoznámý hobojista Vilém Veverka. Muž tří pozoruhodných tváří

Vilém Veverka je respektovaný interpret klasické hudby u nás i v zahraničí, jehož pracovním nástrojem je hoboj. A ve středu 23. června zahraje na koncertě společně s harfenistkou Kateřinou Englichovou v úžasném prostředí Nového zámku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku.

Duo Englichová & Veverka živě zahájí koncerty v Novém zámku

Hudbymilovné publikum se může těšit na koncerty klasické hudby v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, nyní konkrétně na ten zahajovací z původní přeložené abonentní řady. Večer s názvem 15 let spolu bude patřit duu předních českých interpretů, harfistce Kateřině Englichové a hobojistovi Vilému Veverkovi, a to ve středu 23. června v 19:30 hodin v areálu zámeckého parku. Zazní hudba starých mistrů Františka Bendy, Wolfganga Amadea Mozarta, Maurice Ravela, Clauda Debussyho, Jana Hanuše Trnečka či Josefa Vejvody.

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí se dnes otevírá návštěvníkům. Opět bude i hudba

Kulturní centrum Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se dnes otevře veřejnosti. Návštěvníci se mohou vypravit na prohlídku stálé expozice s názvem Život v biedermeieru v počtu do devíti účastníků s doprovodem průvodce. Ačkoli sezóna začíná se zpožděním a s řadou nezbytných opatření, správa zámku ve spolupráci s pořadatelskou agenturou vrací do svých prostor živou kulturu. Galerie Kinský zve na výstavu výtvarných umělců Hradec Králové Výtvarné léto Unie. František Kinský a Matyáš Novák pořádají nový společný projekt s názvem Face to Face, který poprvé uvedou v neděli 20. června. Abonentní sezónu koncertů klasické hudby zahájí v areálu parku přední čeští sólisté – hobojista Vilém Veverka a harfistka Kateřina Englichová, a sice ve středu 23. června.

Hrabě Kinský: Těším se, až pandemie pomine a dům zase ožije

V Kostelci nad Orliví ho zná sbad každý. Ale i lidé z okolních měst a obcí vědí, že za kulturou na kosteleckuy stojí místní zámecký pán a starosta v jedné osobě František Kinský.

Kulturní centrum Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se otevírá návštěvníkům i milovníkům umění

Komponované on-line pořady, vysílané z rodového sídla kostelecké větve Kinských, se staly významnou součástí kulturního života v době koronavirové pandemie. Jednotlivé díly sledovaly na Facebooku v součtu statisíce diváků. Nyní se kulturní centrum Nového zámku konečně otevře veřejnosti.

František Kinský hostem pořadu Dopoledne s Proglasem

Včerejší hodinové vyprávění Františka Kinského s perfektně připravenou autorkou a moderátorkou pořadu Dopoledne s Proglasem Marcelou Kopeckou si můžete poslechnout v archivu Radia Proglas. V něm František Kinský vypráví o svých předcích a rodině, o práci starosty města Kostelec nad Orlicí i o úspěšném dokumentárním cyklu Modrá krev a zve do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, který se v úterý 1. června otevře návštěvníkům.

Nadaný klavírista Matyáš Novák vydává album do celého světa

Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records – Nimbus Alliance 7. května vydalo album klavíristy Matyáše Nováka se třemi klavírními koncerty Wolfganga Amadea Mozarta.

Matyáš Novák poprvé vystoupí na národním festivalu Smetanova Litomyšl

Klavíristu Matyáše Nováka čeká debut na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. Třiašedesátý ročník festivalu s mottem Klíče od domova uvede klavírní matiné Matyáše Nováka, v němž zazní díla představitelů národních škol z období romantismu. Recitál talentovaného dvaadvacetiletého klavíristy se uskuteční v posledním festivalovém dni, a to 11. července v 11:00 hodin v multifunkčních prostorách jízdárny na Zámeckém návrší.

Matyáš Novák poprvé vystoupí na národním festivalu Smetanova Litomyšl

Klavíristu Matyáše Nováka čeká debut na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. Třiašedesátý ročník festivalu s mottem Klíče od domova uvede klavírní matiné Matyáše Nováka, v němž zazní díla představitelů národních škol z období romantismu. Recitál talentovaného dvaadvacetiletého klavíristy se uskuteční v posledním festivalovém dni, a to 11. července v 11:00 hodin v multifunkčních prostorách jízdárny na Zámeckém návrší.

Matyáš Novák poprvé vystoupí na národním festivalu Smetanova Litomyšl

Klavíristu Matyáše Nováka čeká debut na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. Třiašedesátý ročník festivalu s mottem Klíče od domova uvede klavírní matiné Matyáše Nováka, v němž zazní díla představitelů národních škol z období romantismu. Recitál talentovaného dvaadvacetiletého klavíristy se uskuteční v posledním festivalovém dni, a to 11. července v 11:00 hodin v multifunkčních prostorách jízdárny na Zámeckém návrší.

Únor v Novém zámku v online přenosu

O prospěšnosti takových akcí, jako byl 28.2. online přenášený koncert z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, by bylo zbytečné hovořit. Pokud na něj pohlížíme z čistě hudebního hlediska, připomeňme si pouze, jak obrovský význam má v době zmrazení koncertního života pro každého hudebníka možnost ukázat se, byť jen přes skrytým publikem.

Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records vydalo album Matyáše Nováka s Wihanovým kvartetem. Mozartovy klavírní koncerty s vlastními kadencemi Matyáše Nováka distribuuje do celého světa

Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records – Nimbus Alliance 7. května tohoto roku vydalo album klavíristy Matyáše Nováka se třemi klavírními koncerty Wolfganga Amadea Mozarta. Nahrávku Matyáš Novák realizoval s Wihanovým kvartetem. K vybraným koncertům č. 11 F dur KV 413, č. 12 A dur KV 414 a č. 13 C dur KV 415 klavírista připojil své vlastní kadence. Album s titulním portrétem od renomované fotografky Lenky Hatašové je distribuováno do více než třiceti zemí světa.

Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records vydalo album Matyáše Nováka s Wihanovým kvartetem. Mozartovy klavírní koncerty s vlastními kadencemi Matyáše Nováka distribuuje do celého světa

K vybraným koncertům č. 11 F dur KV 413, č. 12 A dur KV 414 a č. 13 C dur KV 415 klavírista připojil své vlastní kadence. Album s titulním portrétem od renomované fotografky Lenky Hatašové je distribuováno do více než třiceti zemí světa. V digitální formě se pohybuje v různých jazykových mutacích na pětačtyřiceti platformách včetně Spotify, Amazonu, YouTube, Wyastone, Apple Music a dalších.

Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records vydalo album Matyáše Nováka s Wihanovým kvartetem. Mozartovy klavírní koncerty s vlastními kadencemi Matyáše Nováka distribuuje do celého světa

Album s titulním portrétem od renomované fotografky Lenky Hatašové je distribuováno do více než třiceti zemí světa. V digitální formě se pohybuje v různých jazykových mutacích na pětačtyřiceti platformách včetně Spotify, Amazonu, YouTube, Wyastone, Apple Music a dalších. V České republice je mj. dostupné na Classical Music Distribution. Do konce měsíce května budou CD k dostání v rámci prodeje agentury KINSKÝ Art Media, a také na živých koncertech Matyáše Nováka.

Matyáš Novák: Skvělých pedagogů je řada, ale profesor Klánský je jen jeden

Vždy se snažím, aby kadence hudbu doplnily, ozdobily, podtrhly, aby byly jejím plynulým logickým pokračováním, aby působily, že jsou součástí koncertu odjakživa. Najednou jsem se ocitl v situaci, kdy jsem měl hrát písně Karla Gotta, lidovky, dechovku, pop, filmovou hudbu, swing a tak dále. Mám pocit, že když jsem sám měl takové štěstí na výtečné pedagogy, bylo by hezké to, co mě naučili, předat někomu dalšímu.

František Kinský: Kultura se může zdát nadstavbou, ale je přirozenou součástí každého z nás

Všichni si přejeme, aby se naše životy vrátily do běžného režimu, do něhož patří i zážitky, výlety a živá představení a koncerty. Potřebu tvořit a projevovat talent nelze potlačit, stejně tak jako potřebu obohacovat své dojmy o krásu umění. Doufám, že my, kteří máme tu možnost, přežití kultury podpoříme.

Od aprílu k máji zítra online z Nového zámku

Pořadatelé na neděli 25. dubna přichystali poslední díl druhé série online komponovaných pořadů Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Majitel zámku František Kinský v pořadu tradičně připomene mezinárodní dny, svátky a zvyky v době od 1. dubna do 1. května. Matyáš Novák přednese například Vážné variace, op. 54 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho či Furiant z cyklu Poetické nálady, op. 85 Antonína Dvořáka.

Úspěch se dostaví, když tvoříte pro lidi, které chcete obdarovat

Jana Dioszegi je autorkou divácky oblíbených komponovaných pořadů majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Vysílání z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí se od listopadu loňského roku stalo pravidelnou kulturní událostí v době koronavirové epidemie.

Úspěch se dostaví, když tvoříte pro lidi, které chcete obdarovat, říká Jana Dioszegi, autorka Komponovaných pořadů z Nového zámku

Jana Dioszegi je autorkou divácky oblíbených komponovaných pořadů majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Vysílání z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí se od listopadu loňského roku stalo pravidelnou kulturní událostí v době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení osobností Františka Kinského a Matyáše Nováka oslovilo ke sledování diváky všech generací po celé České republice i za jejími hranicemi.

Ctím si korene nášho rodu

Najmä pre turizmus, bol rok pandémie neskutočne tvrdým. Obmedzenia, ktoré nás denno-denne sprevádzajú mnohí považujú za zbytočné, neakceptovateľné. Rodiny sú zrazu „nútené bojovať“ a byť neustále spolu, čo vyvoláva u mnohých stres, pre mnohých je to čas, kedy hodnotia, zhodnotili svoj doterajší život, pre niektorých čas naučiť sa niečo nové, využiť situáciu pre seba, či pre svoj koníček, hobby…

Velikonoce v Novém zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce.

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

Tipy na víkend 27. a 28. února: Koncert ze zámku, výlety a povídkový pořad

Přinášíme vám inspiraci, jak prožít poslední únorový víkend. Neděle se ponese ve znamení koncertu z Nového Zámku. Těšit se můžete na Františka Kinského, Matyáše Nováka a představí se také významný host Daniel Matějča. Výlet si dopřejte třeba po Orlických horách nebo objevujte krásy Českého ráje. Kdo chce zůstat doma, stanice Český rozhlas Vltava uvádí první povídkový podcast Nevinnosti světa. V něm hudebník Dan Bárta vypráví o svých netradičních zážitcích z cest po zemích, jako je Venezuela, Kostarika, Mosambik nebo Jižní Indie.

Tipy na víkend 27. a 28. února: Koncert ze zámku, výlet, kvíz a povídkový pořad

Přinášíme vám inspiraci, jak prožít poslední únorový víkend. Neděle se ponese ve znamení koncertu z Nového Zámku. Těšit se můžete na Františka Kinského, Matyáše Nováka a představí se také významný host Daniel Matějča. Výlet si dopřejte třeba po Orlických horách nebo objevujte krásy Českého ráje. Kdo chce zůstat doma, stanice Český rozhlas Vltava uvádí první povídkový podcast Nevinnosti světa. V něm hudebník Dan Bárta vypráví o svých netradičních zážitcích z cest po zemích, jako je Venezuela, Kostarika, Mosambik nebo Jižní Indie.

František Kinský a hosté zvou na nedělní premiéru komponovaného pořadu z Nového zámku

Komponované pořady z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se staly významnou součástí kulturního života v komplikované době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka oslovuje diváky všech generací.

František Kinský, Matyáš Novák a Daniel Matejča zvou na nedělní premiéru z Nového zámku

Komponované pořady z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se staly významnou součástí kulturního života v komplikované době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka oslovuje diváky všech generací.

František Kinský, Matyáš Novák a Daniel Matejča zvou na nedělní premiéru z Nového zámku

Komponované pořady z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se staly významnou součástí kulturního života v komplikované době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka oslovuje diváky všech generací.

František Kinský, Matyáš Novák a Daniel Matejča zvou na nedělní premiéru z Nového zámku

Komponované pořady z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se staly významnou součástí kulturního života v komplikované době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka oslovuje diváky všech generací.

František Kinský, Matyáš Novák a Daniel Matejča zvou na nedělní premiéru z Nového zámku

Komponované pořady z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se staly významnou součástí kulturního života v komplikované době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka oslovuje diváky všech generací.

František Kinský, Matyáš Novák a Daniel Matejča zvou na nedělní premiéru z Nového zámku

Komponované pořady z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se staly významnou součástí kulturního života v komplikované době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka oslovuje diváky všech generací.

František Kinský a Matyáš Novák zvou diváky na nedělní premiéru

V neděli 31. ledna uvede agentura KINSKÝ Art Media premiéru prvního dílu nové série komponovaného on-line pořadu Františka Kinského a Matyáše Nováka s názvem „Leden v Novém zámku“. Sledovat jej můžete na Facebooku a nově také na YouTube kanálu agentury KINSKÝ Art Media, na Facebooku Matyáše Nováka a Nového zámku.

Jana Šrejma Kačírková tuto a příští neděli online

Dnes na Stříbrnou a příští týden na Zlatou adventní neděli vystoupí sopranistka Jana Šrejma Kačírková v komponovaném pořadu, který na prosinec připravili František Kinský, majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, a klavírista Matyáš Novák. První dva díly se věnovaly Vánocům ve světě a tématem zbylých dvou teď budou tradiční české Vánoce. Koncerty můžete sledovat od 14 hodin na Facebooku agentury KINSKÝ Art Media, Nového zámku, Jany Šrejmy Kačírkové a na Facebooku a YouTube kanálu Matyáše Nováka.

Jana Šrejma Kačírková: Mám tento kraj ráda

Už třetí Adventní neděle z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí přivítá vzácného hosta, sopranistku a sólistku Národního divadla v Brně Janu Šrejmu Kačírkovou. Už v době studií získala řadu ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Dnes je trojnásobnou držitelkou Thálie, pyšní se také čtyřmi oceněními Jihočeských Thálií a čestnou cenou festivalu Opera 2013 Libuška za mimořádnou interpretaci v roli Gilda z opery Rigoletto G. Verdiho.

Pořad ozdobí soprán trojnásobné držitelky Ceny Thálie Jany Šrejmy Kačírkové

Komponovaný pořad Františka Kinského, majitele Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, a výjimečného klavíristy Matyáše Nováka, se těší velkému zájmu. První dva díly sklidily tisíce zhlédnutí a neméně pozitivních diváckých ohlasů. Jejich tématem byly Vánoce ve světě. Nadcházející stříbrnou a zlatou neděli tvůrci věnují tradičním českým Vánocům.

Hlasujeme pro Matyáše Nováka, jediného českého finalistu mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu. Kvůli pandémii koronaviru, po několika předchozích kolech, vyberou nakonec vítěze posluchači hlasováním on-line.

Mezinárodní soutěž Franze Liszta, kam jsem byl vybrán jako 1 ze 14 finalistů z celého světa, byla letos bohužel kvůli pandemii covid-19 zrušena. Pořadatelé ovšem vypsali diváckou soutěž, kde může každý hlasovat pro svého kandidáta. Hlasování probíhá následujícím způsobem.

On-line přenos adventního setkání východočeského šlechtice a mladého klavírního virtuóza v kosteleckém zámku si nenechalo ujít 15 tisíc diváků

První sváteční setkání Františka Kinského a Matyáše Nováka v Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí během první adventní neděle sledovalo prostřednictvím on-line přenosu na Facebooku a YouTube na 15 tisíc diváků. Ti si mohli vychutnat nevšední zážitek spojující virtuózní přednes mladého klavíristy s noblesním průvodním slovem majitele kosteleckého zámku a potomka jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů. Na úspěšný první díl naváže během druhé adventní neděle 6. prosince od 14 hodin další koncertní zážitek.

Postupně jsem pipkám úplně propadl, říká nadaný klavírista Matyáš Novák

Mimořádně talentovaný, geniální, výjimečný – v takových superlativech se mluví o Matyáši Novákovi, dvaadvacetiletém klavíristovi z Hradce Králové. Vítěz řady národních i mezinárodních soutěží před třemi lety absolvoval i sólový koncert ve slavné newyorské Carnegie Hall. Také jemu doba covidová zpřetrhala koncertní šňůru.

Matyáš Novák v pořadu Zálety Aleny Zárybnické: Blízká setkání rozhlasového druhu

Matyáš Novák se narodil v Hradci Králové a ve dvou letech se udržel ve dvojhlase, od tří hrál na piano lidovky, v pěti začal s klavírem, v šesti s houslemi, od osmi chodil na sólový zpěv. Dnes koncertuje v Evropě i v Asii.

Bezelstná a vášnivá naděje klavírní hry jménem Matyáš Novák: klavírní recitál v Mikulově

Matyáš Novák je považován za jednoho z nejperspektivnějších pianistů své generace. Jeho hru mohli slyšet také návštěvníci Klavírních kurzů „Audaces fortuna iuvat“, které právě v těchto dnech probíhají v Mikulově. Novákův klavírní recitál se uskutečnil v Zámeckém sále v sobotu 15. srpna a už samotný program naznačoval, že půjde o zcela nevšední zážitek.

František Kinský a Filip Jan Zvolský zvou do Nového zámku v pořadu Mozaika na Českém rozhlase Vltava

Další putování po zámcích na Orlici začíná právě v rodovém sídle Kinských v Kostelci nad Orlicí: tentokrát na Českém rozhlase Vltava v pořadu Mozaika Filipa Jana Zvolského. Audio záznam i přepsané vyprávění s Františkem Kinským naleznete po

František Kinský a jeho Nový zámek: V příbězích k 20. výročí Královehradeckého kraje

Královéhradecký kraj letos slaví 20 let. Při té příležitosti připravil seriál příběhů zajímavých míst a osobností regionu. Série začíná návštěvou hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána u Františka Kinského v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí. K 20. výročí Královéhradeckému kraji přejeme, aby všechna jeho půvabná zákoutí vzkvétala, aby se tu lidem nadále dobře žilo.

Klarinet rozezní zrcadlový sál v Kostelci nad Orlicí

Jarní koncertní sezonu na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí zastavil koronavirus. Ovšem o žádný z koncertů návštěvníci nepřijdou. Už 3. září se hudbě otevře zrcadlový sál v prvním patře empírové zámecké budovy, aby tu zazněly tóny klasické hudby. Představí se klarinetistka Ludmila Peterková a soubor Barocco sempre giovane.

František Kinský: „Nejlépe se cítím jako průvodce ve svém vlastním domě“

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí se v posledních letech stal dalším centrem kulturního dění v regionu. Jeho majitele Františka Kinského, který je zároveň i zdejším starostou, lidé znají z televizních obrazovek jako průvodce dokumentárním cyklem Modrá krev. Mimochodem právě začal natáčet třetí sérii, prý bude už tou poslední.

Na cestách s Petrem Voldánem po zámcích na Orlici: S Františkem Kinským v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí

Inspirujte se archivním záznamem Českého rozhlasu a navštivte Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. V cestovatelském pořadu Petra Voldána vás stálou zámeckou expozicí Život v biedermeieru provede majitel rodového sídla kostelecké větve Kinských František Kinský a do Toniovy zámecké kavárny vás pozve syn majitele zámku Kristian Kinský. Ukázku z virtuózní Lisztovy klavírní transkripce Valčíku z opery Faust Ch. Gounoda vám hraje Matyáš Novák.

Recenze na provedení Beethovenova klavírního koncertu č. 5 Es dur v podání Matyáše Nováka a Janáčkovy filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie zahájila v Opavě abonentní cyklus posledním koncertem uplynulé sezony. Premiéra i derniéra současně se v Kostele sv. Václava odehrála programem z děl Ludwiga van Beethovena. Sólisty večera byli sopranistka Kateřina Kněžíková a klavírista Matyáš Novák. Provedení řídil jeho generační vrstevník Jiří Rožeň.

Matyáš Novák hostem pořadu: Dobré ráno z Ostravy

Matyáš Novák: Variace na lidovou píseň Beskyde, beskyde (výběr), Jaroslav Ježek: Bugatti step, Karel Svoboda: Tři oříšky pro Popelku

Matyáš Novák a Filharmonie Hradec Králové zahájí festival za Poklady Broumovska: online

V sobotu 27. června odstartuje 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska. Poprvé v historii festivalu se zahajovací koncert uskuteční pouze online. Zájemci ho mohou sledovat v 18 hodin na festivalovém webu www.zapoklady.cz nebo na www.mall.tv, v rámci projektu #kulturažije. Ve středu 1. 7. pak bude festival pokračovat prvním koncertem naživo.

Beethoven „slavil“ i v Opavě

Janáčkova filharmonie zahájila v Opavě abonentní cyklus posledním koncertem uplynulé sezony. Premiéra i derniéra současně se v Kostele sv. Václava odehrála programem z děl Ludwiga van Beethovena. Sólisty večera byli sopranistka Kateřina Kněžíková a klavírista Matyáš Novák. Provedení řídil jeho generační vrstevník Jiří Rožeň.

Klavírista Matyáš Novák zahraje Osudovou symfonii v online přenosu z Filharmonie Hradec Králové

Mladý, jednadvacetiletý talentovaný klavírista Matyáš Novák poprvé zahraje v online přenosu ze sálu Filharmonie Hradec Králové na nástroj Antonín Petrof.

Matyáš Novák představí v Hradci Králové nový klavír

Nový mistrovský klavír Antonín Petrof, který je čerstvou vizitkou sálu Filharmonie Hradec Králové, představí vůbec poprvé posluchačům klavírista Matyáš Novák. V jeho podání zazní ojediněle uváděná Lisztova úprava Beethovenovy Osudové symfonie. Koncert bude k vidění online v neděli 24. května v pět hodin na sociálních sítích a na youtube kanálu orchestru v rámci cyklu Filharmonie otevřená online. Vysílat se bude i na facebooku společnosti Petrof nebo Mezinárodní soutěže Franze Liszta.

Tři minuty z Kostelce nad Orlicí, Regiony ČT24

Živě moderovaný pořad se zaměřením na důležité a zajímavé dění ve všech regionech ČR.

Hradečák Matyáš Novák se chystá na semifinále prestižní klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

Hostem Českého rozhlasu byl Matyáš Novák, mimořádně nadaný mladý klavírista, hrdý Hradečák, který se právě připravuje na semifinále prestižní světové klavírní soutěže v nizozemském Utrechtu, kam se dostal jako jediný Čech.

„Vlastnit zámek neznamená zamykat, ale naopak ho otevřít návštěvníkům,“ usmívá se František Kinský

Pozveme vás do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, protože tam už se pomalu chystá letošní zámecká a kulturní sezóna. A v zámeckém parku už to možná také krásně kvete. Naším hostem tedy nemůže být nikdo jiný než majitel zámku František Kinský.

Rozhovor s Františkem Kinským v březnovém vydání časopisu Muži v Česku

V porovnání s časy, které důvěrně znám a jejichž jsem pamětník, dnes žijeme v době vcelku příznivé a bezpečné, navíc v krásné zemi, kde se podařilo zachránit mnoho památek, zvelebit řadu obcí, pomalu se snažíme ochránit naši přírodu a začínáme přistupovat jinak i k otázkám ekologie

Klavírista Matyáš Novák má nové zastoupení. Jeho manažerkou je Jana Dioszegi z agentury KINSKÝ Art Media

Geniální klavírista, talent z Hradce Králové Matyáš Novák má nové zastoupení. Jeho manažerkou a PR manažerkou se stala Jana Dioszegi. Ta patnáct let pracovala jako manažerka houslisty Pavla Šporcla. Matyáše Nováka, který se aktuálně připravuje na prestižní mezinárodní klavírní soutěž Franze Liszta v holandském Utrechtu, zastupuje Jana Dioszegi od začátku ledna, a to pod agenturou KINSKÝ Art Media. Jednatelem agentury je František Kinský, potomek jednoho z nejstarších českých aristokratických rodů, majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí a průvodce dokumentárního cyklu Modrá krev.

František Kinský: Škola života, co se lidskosti a rozvoje ducha týká, je tím nejvyšším dosaženým vzděláním

Moudrý, noblesní muž, příslušník staročeského rytířského, následně pak panského, hraběcího a knížecího šlechtického rodu s historií doloženou od počátku 13. století. Českou veřejnost zaujal jako průvodce v televizním dokumentárním cyklu Modrá krev.

Pan Kinský, žádný hrabě

Bílá hříva, bílé vousy, šarmantní úsměv – tak ho vídají diváci v roli průvodce televizním seriálem o zdejší historické šlechtě Modrá krev – Maria František Jan Emanuel Sylvestr Alfons – ze starobylého rodu Kinských, je ale především správcem rodinného majetku a podnikatelem.

Města a obce 11/2019 – Noblese oblige platí i dnes

František Kinský, starosta města Kostelec nad Orlicí, v rozhovoru s Hanou Janišovou pro časopis Pro města a obce.

Host František Kinský, průvodce pořadem Modrá krev

Host František Kinský, průvodce pořadem Modrá krev. Moderuje Petr Vichnar. Stránka obsahuje audio ukázku celého pořadu.

Barocco sempre giovane zahajuje sezonu s Robertem Lehrbaumerem v Hudebním sálu pardubické radnice

Komorní soubor Barocco sempre giovane zahajuje letošní koncertní sezonu společně s předním rakouským klavíristou a dirigentem Robertem Lehrbaumerem, a to ve čtvrtek 26. září. Ansámbl své pravidelné abonentní koncerty v Pardubicích provádí již od roku 2005. Většina z nich v minulosti proběhla v Rytířském sálu pardubického zámku.

Modrá krev. Po stopách šlechticů se opět vydal František hrabě Kinský

Po úspěchu první řady televizního cyklu Modrá krev se František hrabě Kinský znovu vydal po stopách šlechtičen a šlechticů. Tentokrát je reprezentují rody Liechtensteinů, Wratislavů z Mitrovic, Bubnů z Litic, Belcrediů či Bartoňů z Dobenína.

Až se stanu knížetem, vyhostím všechny ženské! Modrá krev II baví

Druhá řada cyklu o české šlechtě Modrá krev, která ve čtvrtek startuje na ČT, je možná ještě zajímavější než první. Jednak objevuje méně známé rody, jednak průvodce pořadu hrabě František Kinský už dozrál bezmála k vlastní talk show.

František Kinský znovu pátrá po šlechticích. Modrá krev koluje v dalších osmi rodech

ČR: Historie rodu Kinských, Schwarzenbergů, Lobkowiczů i Colloredů už byla divákům odhalena. Mnoho dalších šlechtických rodů ale dosud na představení čeká. Česká televize proto přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž šlechticové i šlechtičny sdílí lásku k české zemi i úctu k odkazu předků. Premiérové díly se na obrazovce programu ČT2 objeví poprvé ve čtvrtek 5. září od 20 h.

Žili jsme v odpovědnosti za svěřené

Od 5. září se diváci mohou na druhém kanále České televize v seriálu Modrá krev znovu setkávat s osudy českých šlechtických rodů, a především s jejich dnešními představiteli. I touto druhou sérií provází FRANTIŠEK KINSKÝ.

Modrá krev koluje v dalších osmi rodech na ČT

Historie rodu Kinských, Schwarzenbergů, Lobkowiczů i Colloredů už byla divákům odhalena. Mnoho dalších šlechtických rodů ale dosud na představení čeká. Česká televize proto přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž šlechticové i šlechtičny sdílí lásku k české zemi i úctu k odkazu předků. Premiérové díly se na obrazovce programu ČT2 objeví poprvé ve čtvrtek 5. září od 20 hodin.

Přátelská zastavení s hrabětem podruhé

Dokumentární cyklus Modrá krev II. seznamuje s dalšími šlechtickými rody. Aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice kulturního dědictví. Ve čtvrtek 5. září se na televizní obrazovku vrací Modrá krev, novodobá encyklopedie české šlechty. I ve druhé řadě pořadem provází hrabě František Kinský. S noblesou sobě vlastní zjišťuje, jak a čím dnešní šlechticové žijí a jaká tajemství ukrývají jejich rodové příběhy.

Konec léta na zámku: V hlavní roli swing a food festival

Začátek podzimu bude v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí patřit dvěma velkým akcím. Nejprve v sobotu 7. září prozvučí zámecký areál Swingový festival. O čtrnáct dnů později, v sobotu 21. září, vystřídá hudbu vůně a pastva pro oči. Uskuteční se tu 4. ročník Food festivalu.

Dasha zpívala na kosteleckém zámku

Neuvěřitelných 1150 posluchačů přivítalo v pátek večer na jevišti pod širým nebem u Nového zámku v Kostelci nad Orlicí skvělou a charismatickou zpěvačku Dashu. Její koncert s Pajky Pajk Quintetem měl podle očekávání fantastickou atmosféru, kterou umocnilo i prostředí otevřené scény v zámeckém parku.

Rozhovor: František Kinský – Žijeme Rychnovem

František Kinský je potomkem jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů. Majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí a zároveň také starosta. „Necítím se být hrabětem,“ říká. Rozhovor o zámku, o vztahu k rodovému panství i o funkci starosty.

Majetek to byl velkej, sebrat se to chtělo. Točí se pokračování Modré krve

Při natáčení nových dílů dokumentárního cyklu o šlechtických rodech Modrá krev se štáb dostal až k vládci Lichtenštejnska. Stejně jako první řada přinese i druhá série Modré krve osm dílů, zvědavost diváků však může být ještě větší, protože nyní přijdou na řadu rody méně známé – s výjimkou Lichtenštejnů. A dostat se právě k nim nebylo snadné.

Barocco sempre giovane zahrálo k 300. výročí Lichtenštejnska. V závěru koncertu povstal i sám vládnoucí kníže Jan Adam II.

Barocco sempre giovane, přední český komorní ansámbl, provedl mimořádný koncert u příležitosti 300. výročí Lichtenštejnska. Ten se konal v sobotu 15. června v nově rekonstruovaném sále majorátního městského paláce rodu Lichtenštejnů ve Vídni. Hudební těleso, složené z mladé generace českých sólistů a předních komorních hráčů, vystoupilo za přítomnosti knížete Lichtenštejnska Jana Adama II. a celé řady dalších významných vládních činitelů Lichtenštejnska, Rakouska a České republiky. A Barocco sempre giovane předvedlo své nesporné interpretační kvality. V jeho čele vystoupili dnes světově uznávaní pěvci Adam Plachetka a Patricie Janečková i sólisté z řad členů orchestru: houslisté Iva Kramperová a Vít Chudý a violoncellistka Helena Matyášová. Významný koncert ve Vídni byl výjimečnou součástí IV. ročníku Lednicko/Valtického hudebního festivalu 2019.

Barocco sempre giovane zakončí sezonu se světovým trumpetistou Otto Saueterem

Barocco sempre giovane zakončí svoji letošní abonentní sezónu v čele s vynikajícím německým trumpetistou Otto Sauterem. V pardubickém Evangelickém kostele v Hronovické ulici společně provedou jiskřivou hudbu mistrů baroka a klasicsmu, a to ve čtvrtek 6. června v 19:00 hodin. V koncertní sezóně 2019 /2020 se pravidelné abonentní koncerty tohoto vynikajícího tělesa, tvořeného mladou generací sólistů a předních komorních hráčů, přesunou do Hudebního sálu pardubické radnice. Věrné posluchče a abonenty opět čeká série koncertů s atraktivím programem a vynikajícími sólisty. Těšit se mohou i na tradiční Svatoštěpánský koncert v Evangelikém kostele.

Manažerkou KINSKÝ Art Media je Jana Dioszegi

Manažerkou agentury KINSKÝ Art Media se stala Jana Dioszegi (42). Do nové umělecké a PR agentury, jejímž jednatelem je potomek jednoho z nejstarších českých aristokratických rodů František Kinský, průvodce oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev a správce rodového majetku v Kostelci nad Orlicí, nastoupila z pozice manažerky a PR manažerky houslisty Pavla Šporcla. Tu úspěšně vykonávala celých patnáct let.

Červen v zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí

Anglický park Nového zámku v Kostelci nad Orlicí rozkvetl do krásy a sezóna nabitá atraktivními pořady je v plném proudu. V pátek 31. května se v Galerii Kinský koná vernisáž výstavy klauzurních prací studentů a pedagogů Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Univerzity Hradec Králové s názvem Textilní konfrontace, která bude k vidění do 30. června.

Setkání s hejtmanem v rámci projektu Deník s vámi v Královéhradeckém kraji.

Setkání s hejtmanem v rámci projektu Deník s vámi v Královéhradeckém kraji.

Modrá krev, Reportáž o modré krvi v událostech ČT

Reportáž o modré krvi v událostech ČT. Osudy šlechtických rodů v dokumentech.

Vlastnit zámek neznamená zamykat jej

Cokoliv se šustne o britské královské rodině, žije tím nejenom britská společnost. O české šlechtě však nevíme takřka nic. Splátkou tohoto dluhu je dokumentární cyklus Modrá krev, jehož první díl věnovaný rodu Kolowratů odvysílala ČT2 v premiéře včera (kdo jej neviděl, má možnost pohlídat si některou z repríz). Dalších sedm dílů se na obrazovkách objeví vždy ve čtvrtek.

Modrá krev, Dokumentární cyklus režisérky Aleny Činčerové

V minulém roce Česká televize vysílala dokumentární cyklus režisérky Aleny Činčerové, jehož byl František průvodcem a poradcem. Seriál měl ohromnou sledovanost a již se připravuje jeho druhá série.

Modrá krev. Jak žije mladá generace české šlechty?

Šlechtické tituly byly oficiálně zrušeny se vznikem samostatného Československa. Desítky příslušníků aristokracie, kteří u nás žijí, s nimi ale naštěstí nezmizely. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice českého kulturního dědictví. Jak žije současná generace české šlechty, ukáže nový dokumentární cyklus Modrá krev.

Jak romantici s erbem páchají veselé ekonomické sebevraždy

Lehce patetický úvodní komentář Modré krve slibující splátku dluhu klame tělem. Neboť osmidílná série, která od čtvrtka na ČT provede našimi šlechtickými rody od Kolowratů po Kinské, navzdory kolekci urozených jmen a titulů představí současníky, kteří vystupují zcela civilně a zábavně.

František Kinský: Srdcař s modrou krví

KOSTELEC NAD ORLICÍ: Konec jim předpovídali už po Bílé hoře, pak po roce 1918 a o třicet let později v časech hořké perzekuce komunistické totality – ale stále jsou tady. Aristokraté. Potomci dávných šlechtických rodů. Dnes už sice nespravují „panství“, ale podnikají a i jinak žijí jako běžní občané, a přece se do jisté míry odlišují. Jejich historická jména jsou pro ně závazkem, hrdostí i údělem. František Kinský se dlouho bránil představě, že by měl převzít rodový majetek v Kostelci nad Orlicí. Tak dlouho se vzpíral myšlence, že se stane následníkem, až se jím opravdu stal. František, hrabě Kinský…

Modrá krev, Autorka projektu a režisérka Alena Činčerová

Autorka projektu a režisérka Alena Činčerová: Měla jsem pocit dluhu, který je třeba splatit

Každodenní souhrn nejdůležitějšího a nejzajímavějšího dění v naší i světové kultuře

Představení nového dokumentárního seriálu České televize, o šlechtických rodech

Dokumentární cyklus Modrá krev nahlédne do života současné české šlechty

Česká televize příští týden začne vysílat nový dokumentární cyklus Modrá krev. V osmi dílech se představí osm českých šlechtických rodů. Jejich příslušníci ale nebudou před kamerou jen vzpomínat. Nový dokumentární cyklus Aleny Činčerové ukáže i to, jak nyní žijí a co dělají. Zasvěceným průvodcem pořadu bude hrabě František Kinský.

František Kinský v pořadu ČT – Na plovárně

Rozhovor Marka Ebena s potomkem šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova a zároveň starostou v Kostelci nad Orlicí. Režie J. Hojtaš

František Kinský – v pořadu Karla Šípa, Všechnopárty

Barbora Špotáková — Juraj Kukura — František Kinský

Kostelecký Nový zámek se těší na bratry Ebeny

Východní Čechy, Kostelec nad Orlicí – Album Čas holin i řadu starších skladeb představí bratři Ebenové na svém blížícím se koncertě v pátek 
31. července v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Kostelecký zámek je imaginárium bratří Formanů

V jedinečný svět fantazie a hry se proměnila Galerie Kinský na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí. Začala tam hlavní výstava této sezony, společný projekt výtvarníků spojených s Divadlem bratří Formanů, nazvaná Zámecké imaginárium.

František Kinský – Show Jana Krause 27.6.2014

Hosté: Moderátorka a modelka Diana Kobzanová, Maria František Jan Emanuel Sylvestr Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova a trenér zvířat RNDr. František Šusta.

Kinský: „Nedal jsem jim pokoj.“ Výsledek? Pištěk či Ressel pod jednou střechou

Kostelec nad Orlicí – Čtyři roky zrál v hlavě Františka Kinského nápad na uspořádání unikátní výstavy legend z řad umělců, výtvarníků, fotografů či filmařů hokejového klubu Paleta Vlasti. Velký sen se mu splnil a až do konce září jsou unikátní díla k vidění v Galerii Kinský na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí.

František Kinský: Každá nová výstava, každý koncert na zámku je inspirující

Majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí František Kinský v poslední době přivedl do svého pečlivě zrekonstruovaného zámku umění. Jedním z projektů, které mají nejen interiéry, ale i okolní park zabydlet výstavami a koncerty, je Zámecké léto.

Manažerka Jana Dioszegi o Šporclovi: Pokud vám podá housle, věří vám

Špičkový houslista se neobejde bez dobrého manažera. Platí to i pro Pavla Šporcla. Jeho manažerka, produkční, pravá ruka a diář v jedné osobě Jana Dioszegi žije 
v Hradci Králové. V době vyspělých komunikačních technologií to přece není problém… Jak se pracuje pro hvězdu?

František Kinský, rozhovor pro motejlek.com

Maria František Jan Emanuel Sylvestr Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova je bezpochyby nejzajímavější postavou mezi všemi komunálními politiky, které do krajských zastupitelstev vynesly nedávné volby. Je nositelem genů šlechtického rodu, který se minimálně za posledních sto let nemá za co stydět.

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, dipl. um. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz