Jiří Bárta a Terezie Fialová: koncert k 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii

16.11.2019
sobota
Foto: Zdeněk Fabiánek

Koncertem Jiřího Bárty dne 16. 11. 2019 jsme se připojili k oslavám 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii. „Život se mění každou vteřinu a je krásný právě i svou nepředvídatelností,“ tak zakončil svůj úvodní projev k významnému výročí majitel zámku a starosta města František Kinský. A upozornil, že v tištěných programech koncertu, složeného k výročí symbolicky převážně z českých autorů, stojí: změna programu vyhrazena. Následně přivítal čerstvého tatínka Jiřího Bártu a omluvil jeho partnerku Terezii Fialovou. Partnerská dvojice včera totiž ten den dopoledne přivedla na svět zdravého chlapečka. Syn Jiřího Bárty a Terezie Fialové se jmenuje Oskar. Změnu programu vyprodané hlediště přijalo s potleskem a úsměvem na tváři. V rámci večera Jiří Bárta provedl své oblíbené skladby pro sólové violoncello: výběr z Bachových Suit, které natočil nejprve pro hudební vydavatelství Supraphon a později na barokní violoncello pro vydavatelství Animal Music a sonátu Zoltána Kodályho, které londýnský časopis The Gramophone udělil ocenění „Editor´s Choice.“ Večer s nenahraditelnou intimní atmosférou ocenili posluchači ovacemi ve stoje.

Partnerská dvojice předních českých umělců violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová vystoupí v zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí poprvé. Na domácí i zahraniční scéně se společně etablovali jako duo dvou mimořádných hudebních individualit, spojující hudební spontánnost se snahou o autentickou interpretaci skladatelova zápisu. Společně zahráli nejen v mnoha významných českých koncertních síních a na domácích festivalech, ale i v Mnichově, Hamburku, Istanbulu, Ankaře, Madridu, Bilbau nebo americkém Newportu.

Účinkují:
Jiří Bárta – violoncello
Terezie Fialová – klavír

Program:
Antonín Dvořák – Polonéza pro violoncello a klavír A dur, B 94
Antonín Dvořák – Klid lesa pro violoncello a klavír op. 68 / 5 B 173
Antonín Dvořák – Rondo pro violoncello a klavír g moll op. 94 B 171
Bohuslav Martinů – Variace na Rossiniho téma pro violoncello a klavír H 290

PŘESTÁVKA

Ludwig van Beethoven – Sonáta pro violoncello a klavír č. 3 A dur op. 69

Změna programu vyhrazena.

Předprodej vstupenek: www.ticketortal.cz

Jiří Bárta je přední český violoncellista. Do evropské umělecké špičky se zařadil počátkem 90. let 20. století, po vítězství ve významných hudebních soutěžích (Drážďany, Los Angeles a Beethovenův Hradec). Po studiích na pražské HAMU studoval hru na violoncello v Kolíně nad Rýnem u Borise Pargamenščikova. Je pravidelně zván na světové hudební festivaly (Salzburk, Praha, Bratislava, Edinburgh a další). Jako sólista se představil v čele České filharmonie, Berlínských filharmoniků, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a dalších předních těles doma i v zahraničí. Koncertuje i s komorními soubory a nevyhýbá se ani spolupráci s jazzovými tělesy.

Terezie Fialová patří mezi nejtalentovanějších české pianistky. Navzdory svému mládí je i vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních českých a zahraničních sólistů (J. Bárta, C. Chapelle, R. Patočka, J. Špaček, E. Tzikindelean, E. Ruske a další). S orchestrem debutovala již jako dvanáctiletá a do svých dvaceti let se paralelně věnovala také hře na housle. Absolventka pražské HAMU ze třídy I. Klánského a Hochschule für Musik und Theater Hamburg u N. Schmidta Terezie Fialová, je laureátkou několika mezinárodních soutěží (Itálie, Holandsko, Rusko), pravidelně vystupuje na významných festivalech (Praha, Mnichov, Basel, Vevey, Hamburg, Sarajevo, Paříž, Madrid, New York, Washington). Je členkou klavírního Eben tria, se kterým zvítězila na mezinárodní soutěži komorních souborů v Lausanne. Jako jediná česká pianistka se zúčastnila prestižní Verbier Festival Academy 2013 ve Švýcarsku, a to pod vedením M. Presslera a G. Takacze – Nagy. Její úspěšný debut na mezinárodním festivalu komorní hudby v americkém Newportu 2014 kritika označila jako „stunning performance and very bright future“. Podílela se na nahrávkách tří CD, z nichž album, věnované skladateli Petru Ebenovi, získalo oceněni „Recording of the Months“ a „IRR Outstanding“.

Terezie patří mezi Yamaha Artists Ambassador v České republice.

Na mimořádném koncertu, který se koná u příležitosti 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii Vás v zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí přivítá František Kinský, správce rodového majetku, starosta města a charismatický průvodce dokumentárního cyklu Modrá krev.

Datum konání:
Sobota 16.11.2019 , v 19:30 hodin
Místo konání:
Nový zámek Kostelec nad Orlicí / Zrcadlový sál
Vstupenky:
Vyprodáno

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz