J. J. Ryba – Česká mše vánoční (koncert 22.12. v 17:00 hodin)

22.12.2019
neděle

Pro velký zájem přidáváme další provedení Rybovy České mše vánoční

JAKUB JAN RYBA – ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ
VÁNOCE S CARMINOU

Účinkují:
Tereza Myšáková – soprán
Kateřina Synková – alt
Tomáš Borůvka – tenor
Karel Štrégl – bas
CARMINA Rychnovský dětský sbor
Smiling String Orchestra ZUŠ Střezina Hradec Králové
Václav Derner – dirigent

Vánoční koncerty s CARMINOU v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, konané v předvečer Štědrého dne, se staly tradicí a těší se velkému zájmu posluchačů. V půvabném prostředí Zrcadlového zámku Kinských letos zazní Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Renomovaný Rychnovský dětský sbor v ní doprovodí členové vynikajícího Smiling String Orchestra, jehož menší obsazení doplní hráči na dechové nástroje, rovněž žáci ZUŠ Střezina z Hradce Králové. V pěveckých sólech se představí Tereza Myšáková, Kateřina Synková, Tomáš Borůvka a sbormistr rychnovské CARMINY Karel Štrégl.

Česká mše vánoční s podtitulem „Hej mistře, vstaň bystře“ Jakuba Jana Ryby (1765–1815) se stala nejznámějším dílem jednoho z nejvzdělanějších českých kantorů a muzikantů, který svůj životní osud spojil s působením ve školských službách v malém městečku Rožmitále pod Třemšínem. Tam Ryba vyvíjel mnohostrannou činnost osvětovou, didaktickou, literární a zejména hudební. V jeho skladatelském odkazu nalezneme řadu mší na latinský text, ale jen jednu na text český. A právě v případě vánoční mše Ryba použil vlastní české podání příběhu o narození Krista v Betlémě po vzoru lidových jesličkových her. Od prvního provedení o Vánocích roku 1796 se Rybova česká mše postupně stala symbolem českých vánočních svátků a je v hojné míře provozována dodnes. Má ryze pastorální ráz, je zasazená do českého prostředí, pro svou prostotu i radostnou a svěží atmosféru byla a stále je srozumitelná a přístupná posluchačům všech generací.

Ve vánočně vyzdobeném a provoněném Novém zámku v Kostelci nad Orlicí Vás přivítá majitel František Kinský, starosta města Kostelec nad Orlicí a průvodce oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev.

PARKOVÁNÍ
GPS: 50° 7′ 21.71″N, 16° 11′ 58.98″E

Parkování je zajištěno na parkovišti přiléhajícím k parku. Vjezd je označen a parkování je povoleno v celém areálu parkoviště.

Datum konání:
Neděle 22.12.2019 , v 17:00 hodin
Místo konání:
Zrcadlový sál / Nový zámek Kostelec nad Orlicí, Komenského 266
Cena:
180 Kč
Vstupenky:
Vyprodáno

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz