Zámecké imaginárium Divadla Bratří Formanů

Zámecké imaginárium Divadla Bratří Formanů

15.01.2023

Zámecké imaginárium 2022: (ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se vracejí do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

(Ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se po sedmi letech vracejí do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Skupina výtvarníků za supervize ilustrátora a scénografa Matěje Formana proměnila třináct komnat Galerie Kinský v poetický svět fantazie a hravosti. Jejich unikátní instalace v prvním patře Nového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí zve ke hře děti i dospělé. Koná se za laskavé podpory Královéhradeckého kraje a navštívit ji můžete od 1. dubna do 30. října tohoto roku.

Dnešní dobu nazýváme dobou vizuální a probíhající pandemie razantně urychlila využívání moderních technologií včetně virtuálních prohlídek různých výstav a expozic. Virtuální realita ale neumí zprostředkovat zážitky pro všechny naše smysly. Neumožňuje se předmětů dotýkat, cítit teplo a vůně ani strukturu materiálu. Takové vjemy nabídne letošní výstava v Galerii Kinský v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, kde se zabydleli výtvarníci spřátelení s Divadlem bratří Formanů. Při prohlídce jejich výstavy Zámecké imaginárium i dospělé nepochybně osloví bezprostřední svět dětí. Společně s nimi se instalovaných artefaktů totiž mohou nejen dotýkat, ale dokonce si s nimi i hrát. A právě hravost byla hlavním záměrem konceptu této výstavy. Pět set metrů čtverečních Galerie Kinský výtvarníci proměnili ve fantaskní a poetický svět divadelního a loutkového divadla, v němž se prolíná umělecké řemeslo s představivostí vystavujících tvůrců. .

Vystavujícími autory Zámeckého imaginária jsou malíři, řezbáři, fotografové, divadelníci, hračičkové, vynálezci a tvůrci: Josef a Andrea Sodomkovi, Martin a Renata Lhotákovi, Tereza Komárková, Barka Zichová, Veronika Podzimková, Pavel Macek, Jana Paulová, Tomáš Paul, Lucka Valaška Knitlová, Irena Vodáková, Kristýna Adámek Mlynaříková, Stanislava Stuchlá, Lenka Hájek Kristiánová a Matěj Forman, který nás celou instalací třinácti komnat Galerie Kinský osobně provedl.

„Do omalované krajiny Lucky Valašky můžete vstoupit s pastelkou, duhové koníky rozhýbáte v maštali Veroniky Podzimkové, ponožkové divadlo si tu zahrajete s maňásky Stáni Stuchlé. Máte-li odvahu, propleťte se houštinami lesa ke kabinetu nočních můr Kristýny Adámek Mlynaříkové, bavit se můžete v místnosti plné dřevěných hraček a vynálezů, kterou je herna manželů Lhotákových. Prostřednictvím hybohledů se vnoříte do mikrosvěta Pavla Macka. Dále uvidíte fotogalerii Ireny Vodákové. Panoramatický obraz Tomáše Paula vám připomene vyprávění Starých pověstí českých. Šité obrazy Jany Paulové poskytnou měkké obejmutí v herně pro malé a nejmenší návštěvníky. V Zámeckém imagináriu se svými dětmi jistě prožijete dlouhý čas plný zážitků. A tak vás nepochybně potěší odpočinková komnata s obrazy Andrey Sodomkové a starých mistrů s posezením u krbu. Pak se zase můžete vydat třeba na lov ryb a plnění úkolů v místnosti Barky Zichové, nebo do malovaného čarodějného světa mytologie Josefa Sodomky a samozřejmě součástí výstavy jsou také produkce a loutky z našeho Divadla bratří Formanů, zaníceně vypráví Matěj Forman, dramaturg a iniciátor Zámeckého imaginária v zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí.

Výstava byla v Galerii Kinský zahájena v pátek 1. dubna 2022 a potrvá až do neděle 30. října 2022. Zhlédnout ji můžete v dubnu o víkendech od 10 do 16 hodin. Od května bude přístupná denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupenky zakoupíte na pokladně zámku.

ZÁMECKÉ IMAGINÁRIUM DIVADLA BRATŘÍ FORMANŮ:

  • Koncepce: Matěj Forman
  • Zvuková spolupráce: Philippe Leforestier
  • Světla: Igor Schmidt
  • Technická spolupráce: Petr Pasler, Josef Sodomka, Jitka Barnetová, Jonáš Prašivka
  • Produkce: Jakub Hradilek, Ivona Jasníková

Místo konání: Nový zámek Kostelec nad Orlicí – Galerie Kinský

Foto: Zdeněk Fabiánek

Nejbližší akce a koncerty

František Kinský hostem cyklu Setkání osobností

11.02.2023 (Sobota) - 14:00 hod.

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz