Press

Press

Názorová pevnost a státnická moudrost. Česká šlechta vzpomíná na Alžbětu II.

Po smrti královny Alžběty II. truchlí nejen celá Velká Británie. Její rodinné vazby sahají až do východních Čech. “Zpráva o její smrti mě osobně velmi zasáhla,” svěřil se František Kinský, potomek slavného českého šlechtického roku a majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Houslistka Iva Kramperová zahraje Vivaldiho Čtvero ročních dob na Festivalu F. L. Věka. Sonety přečte František Kinský

Festival F. L. Věka pokračuje v neděli 11. září 2022 v 17:00 hodin v evangelickém kostele v Bohuslavicích. Jednu ze světově nejznámějších skladeb – Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho zahraje houslistka Iva Kramperová spolu se souborem Barocco sempre giovane, sonety, objasňující, co v duchu každého období měla hudba evokovat, přednese František Kinský.

František Kinský zve občany k účasti v komunálních volbách, děkuje za důvěru a přeje úspěšný školní rok 2022 – 2023

Vážení spoluobčané, v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 se uskuteční volby do městského zastupitelstva, a to v sedmi volebních okrscích Kostelce nad Orlicí. Do voleb se v našem městě zaregistrovalo celkem šest volebních stran a hnutí s vylosovanými pořadovými čísly.

Matyáš Novák finalistou klavírní soutěže v Santanderu

Vrátil jsem vyřízený, ale nesmírně šťastný. Na všechna čtyři kola soutěže jsem se pečlivě připravoval a jsem nadšený, že ani jedna nota nepřišla nazmar, nechal se na sociálních sítích slyšet Matyáš Novák.

Ke čtvrtým narozeninám jsem si přál abonentku do filharmonie

Pianista Matyáš Novák nedávno oslavil 24. narozeniny, přesto už odehrál koncerty v Německu, Polsku, Lucembursku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Itálii, Norsku, Thajsku a USA a také dvě koncertní turné v Číně. Studuje, možná jako poslední žák, u legendárního profesora Klánského i na slavné italské klavírní akademii. Do toho ale také chová pět plemen slepic a husy a pěstuje zeleninu. A také se skvěle vyzná na železnici. “Ještě dřív než noty jsem uměl hledat spoje v jízdním řádě. Železnice mě stejně jako hudba fascinovala od nejútlejšího věku,” říká v našem rozhovoru.

Na prázdniny k hraběti Kinskému

Podniká v těžbě dřeva, písku, vyrábí cihly, je starostou v Kostelci nad Orlicí: potomek jednoho z nejstarších aristokratických rodů František Kinský, kterého mj. proslavit dokumentární cyklus Modrá krev mapující osudy české historické šlechty, jehož je průvodcem.

Profil: Role a prestiž šlechtických rodů

Rozhovor na ČT Studio 6 Víkend

Rozhovor s Františkem Kinským

Lidé vás znají jako šlechtice, podnikatele, politika a v neposlední řadě také jako moderátora. To je mnoho rolí. Která vám je nejbižší a je vůbec možné vybrat pouze jednu?

František Kinský o historii a dění v Kostelci nad Orlicí

V čele menšího, zato historicky zajímavého města Královéhradeckého kraje – Kostelce nad Orlicí (6 090 obyv., rozloha 26,2 km2), zastává funkci starosty již osmý rok. V roce 2010 byl v komunálních volbách napřed zvolen do zastupitelstva Kostelce nad Orlicí, od roku 2014 pak starostou. Získal prestižní cenu Torzo naděje (2014) a pravidelně se (nejen) v rámci města podílí na řadě kulturních událostí.

Za Kinským do vily U Aloise

Budova bývalé školy, v níž je nyní apartmánový penzion U Aloise nově vlastněný šlechticem Františkem Kinským, patří k pamětihodnostem obce Dolní Morava. Místo je ideálním typem ubytování pro rodiny s dětmi a skupiny přátel či sportovců.

Třešňový zámek převzali Kinští v žalostném stavu. Proměnili ho v kulturní centrum 21. století

Kinští patří k nejrozvětvenějším a nejvýznamnějším českým aristokratickým rodům. Vydejte se s námi na jejich empírové sídlo v Kostelci nad Orlicí. Místní zámek byl za komunistů znárodněn a rodině v restitucích předán v dezolátním stavu. Kinští se ale rozhodli do něj navrátit život a to se také povedlo. Dnes jde o kulturní a společenské centrum, kam se sjíždějí návštěvníci z celé republiky…

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí se otevírá lidem a připravil pro všechny úžasný kulturní program

Podíváme se do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, kde je teď určitě krásné jaro i v tamním v parku. Zámek je rodinným sídlem kostelecké větve známého šlechtického rodu Kinských. A zámeckého pána, Františka Kinského, jsme přivítali v našem studiu.

Matyáš Novák bude jediný Čech na soutěži v Santanderu

Matyáš Novák se probojoval do prestižní soutěže v Santanderu. Pořadatelé The Paloma O´Shea Santander International Piano Competition včera zveřejnili dvacet účastníků letošního ročníku soutěže, mezi nimi i jméno mladého českého klavíristy. Mezinárodní klavírní soutěž v Santanderu na severu Španělska, která je odbornou veřejností řazena mezi nejprestižnější podniky svého druhu, byla založena v roce 1972. Letošní jubilejní 20. ročník se bude konat ve dnech 25. července až 5. srpna.

Hudba by měla lidem dělat radost

Vynikající třiadvacetiletý klavírista Matyáš Novák hrál ve Znojmě poprvé jako mladý génius v rámci Hudebního festivalu Znojmo. Nyní se špičkový umělec, vítěz řady domácích i mezinárodních soutěží, vrátil koncertním vystoupením ve Znojemské Besedě. Nadšené publikum mladého umělce, za jeho emocionálně prožité a technicky brilantní provedení skladeb Ference Liszta a Roberta Schumanna, odměnilo bouřlivým potleskem.

Čtveřice podorlických zámků spojila síly. Zvou na novinky i na slevy

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí a další tři zámky – v Rychnově nad Kněžnou, Častolovicích a Doudlebách nad Orlicí toho mají společného více. Leží v Podorlicku, jejich majitelé jsou potomci staré české šlechty a v letošní turistické sezoně opět spojí síly. Budou se navzájem propagovat a kdo navštíví jeden z těchto zámků, se speciální kartou může na dalších třech získat desetiprocentní slevu na vstupném. Na každém z nich přitom objeví nějakou tu novinku.

Mladý klavírní virtuóz Matyáš Novák ohromil sál jirkovské ZUŠ

Publikum aplaudující ve stoje, dlouze a bouřivě. Tak odměnili posluchači mimořádný výkon 23 letého talentovaného klavíristy Matyáše Nováka, který koncertoval v sále Základní umělecké školy v Jirkově.

Matyáš Novák – klavírista

Mladý umělec, vítěz řady mezinárodních soutěží, patří díky svému mimořádnému harmonickému cítění a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. Je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a zároveň Konzervatoře Pardubice. V současné době studuje na Akademii múzických umění v Praze i na klavírní akademii „Incontri col Maestro“ v italské Imole.

Zámecké imaginárium 2022: (ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se vracejí do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

(Ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se po sedmi letech vracejí do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Skupina výtvarníků za supervize ilustrátora a scénografa Matěje Formana proměnila třináct komnat Galerie Kinský v poetický svět fantazie a hravosti. Jejich unikátní instalace v prvním patře Nového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí zve ke hře děti i dospělé. Koná se za laskavé podpory Královéhradeckého kraje a navštívit ji můžete od 1. dubna do 30. října tohoto roku. Vstupenky zakoupíte na pokladně zámku.

František Kinský a Matyáš Novák zvou na prohlídku zámku i ochutnávku vín

Tváří v tvář 2022 je tříhodinový zážitkový program v Novém zámku Kostelec nad Orlicí Františka Kinského, průvodce oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev, a výjimečně talentovaného klavíristy Matyáše Nováka, třiadvacetiletého vítěze mnoha domácích i světových soutěží, který ve svých 19-ti letech debutoval v proslulé Carnegie Hall v New Yorku.

Kvetoucí koberce opět krášlí zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Kalendářní jaro začne už za pár dní a příroda jako by to cítila. Talovíny, bledule, sněženky, krokusy i prvosenky už kvetou v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí, který tak o to více láká k procházkám po zdejších stezkách.

František Kinský – starosta v Kostelci nad Orlicí, podnikatel a správce rodového zámku

František Kinský, celým svým jménem Maria František Jan Emanuel Sylvester Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova, se narodil 27. prosince roku 1947 v Hradci Králové jako prvorozený syn Josefa Kinského z Vchynic a Tetova a jeho ženy Bernadetty Kinské, roz. Merveld. Dětství prožil převážně v Praze. Vystudoval střední průmyslovou školu stavební a později nastoupil studia žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval v Československé televizi, v propagačním podniku Merkur a řadu let působil jako kreativní ředitel reklamní agentury Ogilvy & Mather. V roce 2010 byl v komunálních volbách zvolen do zastupitelstva v Kostelci nad Orlicí a od roku 2014 vykonává tamtéž funkci starosty. Získal prestižní cenu Torzo naděje (2014), pravidelně se podílí na řadě kulturních událostí. V době covidové pandemie vysílal například ze svého rodového sídla umělecky zaměřené pořady, které měly jen na sociálních sítích ohlasy tisíců diváků.

Mozartovy klavírní koncerty s Matyášem Novákem a Wihanovým kvartetem jako osvěžující životabudič

V poslední době se mi jeví psaní recenzí a kritik čím dál tím více jako činnost v drtivé většině nadbytečná a v lepším případě popisující něco, co i bez toho musí poznat každý citlivější a vzdělanější posluchač. A jiní to beztak ani nečtou. Jsou však výjimky, kdy je vhodné upozornit na jev či výkon hodný pozornosti, jenž by jinak zájemcům mohl ujít. Taková je i nahrávka tří Mozartových klavírních koncertů v provedení pianisty Matyáše Nováka a Wihanova kvarteta.

Matyáš Novák v semifinále klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

Klavírista Matyáš Novák bude mezi deseti semifinalisty Mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta, která se koná od roku 1986 v holandském Utrechtu. Její další ročník se bude konat ve dnech 22. až 29. září. Od roku 2017 má soutěž specifický formát. Klavíristé, kteří se ucházejí o účast v tomto klavírním klání, nejprve odešlou vyplněnou přihlášku spolu s nahrávkou. Na základě zaslaných podkladů jsou následně vybráni účastníci výběrového předkola.

Klavírista Matyáš Novák bude reprezentovat Českou republiku v semifinále mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

Ve čtvrtek 13. ledna 2022 zveřejnili pořadatelé jména deseti semifinalistů mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta, která se koná od roku 1986 v holandském Utrechtu a jejíž další ročník proběhne ve dnech 22. – 29. září 2022. Mezi semifinalisty je i mladý český klavírista Matyáš Novák.

Jsem vystupovací typ! Přiznává pan hrabě

Těší mě bavit lidi, diváky, návštěvníky, říká potomek starobylého rodu František Kinský.

Uzdravený Matyáš Novák v pátek v Pardubicích

Soubor Barocco sempre giovane chystá na pátek odložený koncert, na kterém vystoupí klavírista Matyáš Novák. Původně se měl konat ve čtvrtek 11. listopadu v Hudebním sále pardubické radnice, ale musel být kvůli onemocnění sólisty přesunutý. Nový termín je tedy 26. listopad, místo zůstává a vstupenky zůstávají v platnosti. Diváci se ale budou muset podřídit současným vládním omezením. Zazní Adagio a Fuga c moll Wolfganga Amadea Mozarta a dva koncerty Johanna Sebastiana Bacha, Koncert pro klavír a smyčce č. 5 f moll a Koncert pro klavír a smyčce č. 4 A dur.

Virus mění plány a hatí pořádání vánočních akcí. I na Rychnovsku

Ve čtvrtek odpoledne vláda oznámila další zpřísnění protikoronavirových opatření. V nich už nepočítá s antigenními testy pro uznání bezinfekčnosti. Certifikáty o jejich absolvování se neočkovaní lidé doposud mohli prokazovat při vstupu například do divadel, kin či na jinde pořádané vnitřní kulturní akce a také v gastro provozech, hotelích a na dalších místech. Potvrzení o PCR testování pak bude přijímáno jen u osob do 18 let, lidí, kteří se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů, a rozočkovaných, kteří ještě nemají platný certifikát, včetně těch po první dávce.

Klavírní matiné Matyáše Nováka

Stejně jako předešlé, také 63. ročník Smetanovy Litomyšle poskytuje koncertní příležitost vedle již renomovaných souborů a sólistů velkým českým nadějím a talentům. Mezi takové se řadí vynikající klavírista nastupující generace Matyáš Novák, který své mistrovství již dostatečně prokázal nejen vítězstvím v mnoha prestižních soutěžích, ale také jako sólista a všestranný člen komorních sdružení.

V Kostelci nad Orlicí roste nová alej

Ve znamení třicítky se ve čtvrtek odehrálo sázení stromů v Kostelci nad Orlicí. Celkem třicet jich darovala městu firma Wienerberger, výrobce cihel Porotherm a pálené střešní krytiny Tondach. Právě v pátek 22. října totiž uplynulo 30 let od okamžiku, kdy společnost vstoupila na český trh. Stromy zasadili její zaměstnanci a vytvořili tak zcela nový cenný krajinný prvek v katastru města.

Zuzana Ceralová Petrofová & Matyáš Novák: Ve jménu tradic a příběhů

Její firma mistrovské nástroje vyrábí, on je s nevídaným talentem rozeznívá. Nejen láska k pianinům a klavírům, ale také k tradicím a příběhům spojuje představitelku páté generace proslulého hradeckého rodu Petrofů Zuzanu Ceralovou Petrofovou a talentovaného klavíristu Matyáše Nováka z Hradce Králové. „Hodnoty se dnes ve společnosti rozplývají a je na každém z nás, abychom se to pokusili zvrátit,“ shodují se v exkluzivním rozhovoru pro Quartier.

Život bez hudby jsem si nedokázal představit

O Matyáši Novákovi můžete slyšet samé superlativy. Tento mimořádně talentovaný klavírista z Hradce Králové má na svém kontě řadu vítězství v národních i mezinárodních soutěžích. Díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice patří k nejperspektivnějším pianistům své generace. Matyáš je všestranným umělcem, vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, ale také velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy i členem Českého svazu chovatelů. Na Smetanově Litomyšli vystoupí 11. července s klavírním matiné. Zazní skladby autorů období romantismu.

Fotografování a hory miluje světoznámý hobojista Vilém Veverka. Muž tří pozoruhodných tváří

Vilém Veverka je respektovaný interpret klasické hudby u nás i v zahraničí, jehož pracovním nástrojem je hoboj. A ve středu 23. června zahraje na koncertě společně s harfenistkou Kateřinou Englichovou v úžasném prostředí Nového zámku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku.

Duo Englichová & Veverka živě zahájí koncerty v Novém zámku

Hudbymilovné publikum se může těšit na koncerty klasické hudby v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, nyní konkrétně na ten zahajovací z původní přeložené abonentní řady. Večer s názvem 15 let spolu bude patřit duu předních českých interpretů, harfistce Kateřině Englichové a hobojistovi Vilému Veverkovi, a to ve středu 23. června v 19:30 hodin v areálu zámeckého parku. Zazní hudba starých mistrů Františka Bendy, Wolfganga Amadea Mozarta, Maurice Ravela, Clauda Debussyho, Jana Hanuše Trnečka či Josefa Vejvody.

Kulturní centrum Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se otevírá návštěvníkům i milovníkům umění

Komponované on-line pořady, vysílané z rodového sídla kostelecké větve Kinských, se staly významnou součástí kulturního života v době koronavirové pandemie. Jednotlivé díly sledovaly na Facebooku v součtu statisíce diváků. Nyní se kulturní centrum Nového zámku konečně otevře veřejnosti.

František Kinský hostem pořadu Dopoledne s Proglasem

Včerejší hodinové vyprávění Františka Kinského s perfektně připravenou autorkou a moderátorkou pořadu Dopoledne s Proglasem Marcelou Kopeckou si můžete poslechnout v archivu Radia Proglas. V něm František Kinský vypráví o svých předcích a rodině, o práci starosty města Kostelec nad Orlicí i o úspěšném dokumentárním cyklu Modrá krev a zve do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, který se v úterý 1. června otevře návštěvníkům.

The internationally renowned Wihan Quartetpresent a new recording with pianist Matyáš Novák, released through their arrangement with Nimbus Alliance Records.

As a pianist, Mozart performed at many concerts andmusic academies, for which he had to build aperformance catalogue; similarly, he was in need of educationalrepertoire for his students. Between 1782 and 1786,Mozart composed, in addition to piano sonatas andvariations, fourteen new concertos for piano withorchestra. He was certainly no novice in this field,already having no less than ten piano concertos underhis belt (not to mention his violin concertos and his firstcollection of concertosfor wind instruments).

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, DiS. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz