Nový zámek v Kostelci nad Orlicí se připojil k projektu – Po stopách osvícenské šlechty

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí se připojil k projektu – Po stopách osvícenské šlechty

25.05.2021
Foto: Národní památkový ústav a Zdeněk Fabiánek

Nový zámek Kostelec nad Orlicí se připojil k projektu Rok ve stopách osvícenské šlechty. Tradiční cyklus Po stopách české šlechty, který pořádá Národní památkový ústav, se věnuje šlechtickým rodům spojeným s historií českých hradů a zámků. Letos se projekt zaměřil na odkaz osvícenské šlechty.

Osvícenství je myšlenkový proud v dějinách evropské civilizace srovnatelný pouze s humanismem. V polovině 18. století přinesl do habsburské monarchie myšlenky svobody, kritického myšlení a touhu měnit po staletí nehybnou společnost k lepšímu. Na úvod letošního ročníku projektu pro vás Národní památkový ústav připravil zbrusu novou publikaci s názvem Tváře osvícenství.

Kniha představuje celkem padesát šlechticů, mezi kterými najdete svobodné zednáře, spisovatele nebo pokrokové ženy se zájmem o vědu a politiku, které ve své době bořily zajeté konvence. Kromě medailonů těchto osobností se v knize můžete seznámit s obsáhlou studií shrnující nejvýznamnější fenomény týkající se vztahu české aristokracie k osvícenství.

Mezi osobnostmi objevíte mj. Františka Josefa Kinského (1739 – 1805), českého šlechtice a rakouského vojenského velitele, který byl velkým českým vlastencem. Prosazoval výuku českého jazyka a věnoval se i vědecké činnosti. Byl jedním ze spoluzakladatelů České soukromé učené společnosti (před rokem 1769). Napsal několik pedagogických spisů, v nichž prosazoval výukové metody. Milovníci památek a historie si knihu pomohu zakoupit bit.ly/TvářeOsvícenství.

Více na: www.npu.cz

KINSKÝ Art Media s. r. o.
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
IČO: 07922523
DIČ: CZ07922523

Zastoupená: Františkem Kinským – jednatelem
Kontakt:
Jana Dioszegi, dipl. um. – manažerka
+420 604 514 383
dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz